Dekoracje wielkanocne na stół: jak zrobić ozdoby wielkanocne z kwiatów, jajek i innych darów natury

Inspiracje

Jak przystroić stół na świąteczne śniadanie? Może w odcieniach wiosennych kwiatów z barwnymi pisankami lub dodatkiem kory brzozy? Pomysłów mamy wiele, wszystkie aranżacja są eleganckie i wesołe. Jak wielkanocne święta.  

reklama

Wielkanoc to święta radości i nadziei. A także tych najbardziej wyczekiwanych, pierwszych kwiatów, bo przyroda budzi się właśnie po zimie do życia. Dzięki nim eleganckie stoły uginające się pod szynkami, pasztetami i innymi potrawami wielkanocnymi wyglądają lekko, jasno i przyjemnie. Świeże bukiety z hiacyntów, anemonów, hortensji czy jaskrów zrobią takie wrażenie, że przyćmią nawet blask kryształów i rodowej porcelany.

Dekoracje wielkanocne z kwiatami

Rozłóż pojedyncze kwiatowe główki między talerzami, wstaw je do kieliszków lub filiżanek – niech każdy z gości ma swój minibukiecik przy nakryciu – albo ułóż na nich jajka w salaterce. Nie bój się tradycyjnych wielkanocnych aranżacji – zajączków, baranków, ptaszków, nawet jeśli wydają się ciut kiczowate. To przecież ich dzień. Sięgnij po dodatki – wstążki, przepiórcze piórka i gałązki. Pisanki możesz ozdobić nawet sznurkiem. Ten do związywania paczek wkomponuje się w aranżacje pełne natury, z mchem i siankiem. Sznurek wędliniarski z czerwonym lub niebieskim akcentem urozmaici kolorowe jajka. Na sznurek dodatkowo można nawlec urokliwe bileciki z imionami gości.

> Zobacz też: Tradycyjne potrawy wielkanocne - przepisy z Domu Polskiego <

Pisanki – pomysły na aranżacje

Pisanki czy kraszanki są zawsze piękne, można je jednak zastąpić malutkimi jajeczkami przepiórczymi ułożonymi w gniazdkach z siana albo w ozdobnych czarkach. Zwykłe jajo kurze będzie wyglądało pięknie owinięte w bibułkę jak cukierek w złotko. W aranżacji wielkanocnego stołu można wykorzystać też same wydmuszki, które z powodzeniem posłużą jako wazoniki na pojedyncze łodyżki kwiatów. Taka ozdoba będzie idealnym zaproszeniem do stołu, zatem warto przygotować po jednej dla każdego gościa i udekorować nią talerze.

Ozdoby wielkanocne w wersji eko

Prosta zastawa na lnianym obrusie będzie wyglądać odświętnie, jeśli obok położysz złote sztućce albo wsuniesz koronkowe serwetki pod naczynia. Są teraz bardzo modne. Warto eksperymentować też z samym trendem eko, w którym chodzi o podziwianie natury. To właśnie jej dary na wielkanocnym stole będą najpiękniejszymi dodatkami. Płat kory brzozy zamiast bieżnika na stole, krzyczące zielenią pęki owsa wokół, a na środku – naręcze bukiet białych kwiatów. Takiej interpretacji stylu rustykalnego nie można się oprzeć. Pomysłów na wielkanocny stół jest wiele, wystarczy trochę fantazji. Bawmy się i cieszmy z Wesołych Świąt!

> Zobacz też: Zajączki wielkanocne: dekoracje na świąteczny stół <

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe, archiwum