ozdoby wielkanocne z materiału

Ozdoby wielkanocne z materiału, papieru i gałązek – efektowne i łatwe do zrobienia

Dekoracje

Wielkanoc to czas radości, ale też przypomnienia sobie dziecięcej beztroski. Warto przywołać ją, samodzielnie wykonując dekoracje. Przygotowywanie ozdób wielkanocnych może być świetną rozrywką dla całej rodziny. Postaw na drobne elementy, mocne akcenty kolorystyczne i nie zapomnij o zajączkach wielkanocnych, a twój dom nabierze świątecznego charakteru!

Dekoracja stołu wielkanocnego: serwetki jak zajączki, aranżacja Homebook/Dekoria


Ozdoby wielkanocne – w jakich kolorach?

Przygotowując dekoracje wielkanocne do swojego domu, pomyśl o wiosennych brawach. Podstawowymi kolorami ozdób mogą być: żółty – kojarzy się ze słońcem, kurczaczkiem, światłem, optymizmem i wiosną, zielony – kolor odrodzenia, nowego życia i wiosny albo czerwony – moc życia, witalność i energia. Zgromadź materiały, takie jak: kolorowe papiery, piórka, ramki i tasiemki. Przydadzą się też farby akrylowe i różne półprodukty, m.in. wiklina, wydmuszki, jajeczka styropianowe.
 

Ozdoby z materiału –  jak złożyć serwetki na stół wielkanocny?

Ciekawą dekoracją stołu będą serwetki złożone w zajęcze uszy. Potrzebujesz kwadratowy kawałek materiału (ok. 20 cm), gotową bawełnianą albo lnianą serwetkę, może być też papierowa – wzory i kolory dopasuj do wielkanocnego wystroju. Złóż serwetkę na pół tak, żeby powstał trójkąt. Zroluj i złóż na pół. Na dole zawiń kilka razy tasiemkę i zwiąż. Uformuj uszy królika. Tak złożone serwetki ułóż na talerzach na stole wielkanocnym.

ozdoby na stół wielkanocny
Pomysł na ozdobną winietkę: przełóż łodyżkę pelargonii przez wydmuszkę i zawiąż wokół niej ozdobną kokardę, aranżacja Pelargonium for Europe/ Europe in Bloom
dekoracje wielkanocne
Dekoracja wielkanocnego stołu: serwetki przewiązane złotą wstążką, żółty bieżnik i kolorowe kwiaty w wazonie


Proste dekoracje wielkanocne z koronki

Świetną dekoracją z okazji świąt Wielkanocy będą kolaże, które zrobisz razem z dziećmi. Potrzebne będą ramki, kolorowe materiały, papiery i kawałek białej koronki. Z papieru wytnij formę zajączka – znajdziesz ją w internecie. Przyłóż do koronki, przymocuj szpilkami i wytnij. Weź ciemny papier dopasowany do wielkości ramki (zielony lub granatowy), może być gładki lub mieć mocną teksturę. Połóż na nim zajączka. Zamknij w ramce. Jeśli wzór okaże się zbyt skomplikowany, wytnij z koronki owal jaka. Będzie się dobrze prezentował się na żółtym lub złotym papierze. Taką samodzielnie wykonaną dekorację postawisz na komodzie, szafce lub powiesisz na ścianie.
 

wielkanocne ozdoby z materiału i papieru
Girlanda to świetny pomysł na prostą wielkanocną dekorację, którą zrobisz razem z dzieckiem, aranżacja gingerray.co.uk

Girlandy – wielkanocne dekoracje z materiału i papieru

Girlanda to świetny i prosty sposób, żeby udekorować mieszkanie na Wielkanoc. Wytnij z papieru formy: jajeczko, kurczaczka i/lub zajączka. Obrysuj ich kształty i powiel je na kilku kolorowych kartonach. Powycinaj je razem z dziećmi. Dziurkaczem zrób w każdej wyciętej dekoracji po dwie dziurki. Przepleć przez nie ozdobną tasiemkę. Powieś girlandę w oknie, nad stołem albo w pokoju dzieci.

> Jak święta to tradycyjne potrawy wielkanocne – biała kiełbasa, chrzanówka, pasztet, pascha. Wypróbuj nasze przepisy! <
 

Dekoracja wielkanocna na stół z gałązek wierzby

Zwiń cienkie i giętkie gałązki wierzbowe w mały wianuszek, tak, żeby zmieścił się na paterze do ciasta. Przewiąż je ozdobną tasiemką. Wianek udekoruj materiałową kokardą, a wewnątrz ułóż barwne pisanki, kurczaczki, zajączki albo papierowe kwiaty. Taka dekoracja może być głównym akcentem na wielkanocnym stole.
 

ozdoby wielkanocne w wazonie
Lekkie jak piórka szklane jajka wielkanocne będą wyglądać delikatnie i elegancko zawieszone na świeżych gałązkach w wazonie, dekoracje z kolekcji SPRING LIGHT, DAGMARA.PL

 

Wielkanocne ozdoby – wiosenne gałązki w wazonie

Do zrobienia tej wielkanocnej ozdoby potrzebujesz gałązek wierzbowych (bazie) lub brzozowych. Pierwsze symbolizują odrodzenie, a drugie wspierają siły witalne. Gałązki możesz zebrać w parku albo lesie. Powinny być rozłożyste. Do tego potrzebne będą małe jajeczka wycięte z żółtego kartonu, tasiemki i atłasowe wstążki. Wstaw gałązki do wazonu. Ze wstążek upnij kokardy i udekoruj nimi gałązki. Zawieś jajeczka na kolorowych tasiemkach na gałązkach. Kilka wystarczy, żeby bukiecik nabrał wielkanocnego charakteru.

> Zobacz także: Stroik świąteczny, czyli kreatywny sposób na jajka wielkanocne <
 

Dekoracje wielkanocne na stół i parapet

Do stworzenia tej prostej dekoracji  wykorzystaj różnej wielkości słoiczki lub szklane butelki. Oczyść je z etykiet. Postaw słoiczki na stole lub na parapecie i wstaw do nich świeże kwiaty np.  forsycje, żonkile i żółte tulipany.  Te słoneczne akcenty rozświetlą twój dom na Wielkanoc.
 

Piękną ozdobą wielkanocnego stołu będzie słoneczna forsycja, na zdjęciu w towarzystwie narcyzów, w wiklinowym koszyczku

 

Ozdoby wielkanocne handmade: kawałek ogródka w domu

Odpowiednio wcześniej – około 7-10 dni przed Wielkanocą przygotuj naczynie: może być doniczka, szklana misa lub kilka małych miseczek. Odwróć naczynia do góry dnem. Postaw na talerzyku. Obłóż wilgotną ligniną lub gazą. Obsyp rzeżuchą lub ziarnem owsa. Zraszaj codziennie. Kiedy rośliny wykiełkują udekoruj zielone pagórki przepiórczymi jajeczkami lub barankiem.

> Zobacz też: Tulipany – wiosenne bukiety nie tylko do wazonów <
 

Malowana dekoracja wielkanocna

Możesz spróbować swoich sił w prostej kaligrafii, którą ozdobisz wielkanocne jajka. Pomaluj 6 wydmuszek w jasnobłękitnym odcieniu. Na każdej ciemną zielenią wykaligrafuj jedną literę z wyrazów „wiosna” lub „radość”. Wyeksponuj jajka w zwykłych kieliszkach w widocznym miejscu. Taka prosta dekoracja nastroi świątecznie całą rodzinę.

Zobacz więcej inspiracji i pomysłów na ozdoby wielkanocne w galerii zdjęć.

Tekst: MW

Zdjęcie główne: aranżacja WestwingNow.pl
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe