stół wielkanocny

Stół wielkanocny – jak udekorować stół na świąteczne śniadanie?

Dekoracje

Jak przystroić stół wielkanocny na świąteczne śniadanie? Elegancko i wesoło. Może w odcieniach wiosennych kwiatów, kolorach natury albo z akcentami złota i tradycyjnymi ozdobami? Pomysłów na wielkanocny stół jest wiele, wystarczy trochę fantazji!

reklama
dekoracja stołu wielkanocnego
Koktajlowe bukiety, złote sztućce, ozdobne talerze – a w nich kolorowe cukrowe jajeczka, casadeperrin.com


Jak udekorować stół na świąteczne śniadanie – wiosenne bukiety

Wielkanoc to święta radości i nadziei. A także tych najbardziej wyczekiwanych, pierwszych kwiatów w ogrodzie, bo przyroda budzi się właśnie po zimie do życia. Dzięki nim eleganckie stoły uginające się pod szynkami, pasztetami i babami wyglądają lekko, jasno i przyjemnie.

Świeże bukiety z hiacyntów, anemonów, tulipanów, hortensji czy jaskrów zrobią takie wrażenie, że przyćmią nawet blask kryształów i rodowej porcelany. Rozłóż pojedyncze kwiatowe główki między talerzami, wstaw je do kieliszków – niech każdy z gości ma swój minibukiecik przy nakryciu – albo ułóż na nich jajka w salaterce.

> Zobacz także: Ozdoby wielkanocne z materiału, papieru i gałązek – efektowne i łatwe do zrobienia <
 

dekoracja stołu wielkanocnego
Wiosenne bukiety, złote dekoracje i delikatna porcelana z kolekcji Sofia, Porcelana Ćmielów, porcelana.pl
dekoracja stołu na wielkanoc
Drobniejszymi gałązkami złocistej forsycji i zieloną rzeżuchą ozdobisz talerze na wielkanocnym stole
Ozdoby wielkanocne z kolekcji MODERN NATURE, DAGMARA.PLPtaszki, zajączki i pisanki – pomysły, jak udekorować stół na Wielkanoc

Nie bój się tradycyjnych dekoracji – zajączków, baranków, ptaszków, nawet jeśli wydają się ciut kiczowate. To przecież ich dzień! Pisanki czy kraszanki są zawsze piękne, można je jednak zastąpić malutkimi jajeczkami przepiórczymi ułożonymi w wielkanocnych stroikach w gniazdkach z siana albo w ozdobnych czarkach.

Zwykłe jajo kurze będzie wyglądało pięknie owinięte w bibułkę jak cukierek w złotko. Prosta zastawa na lnianym obrusie będzie wyglądać odświętnie, jeśli obok położysz złote sztućce albo wsuniesz koronkowe serwetki pod naczynia. Są teraz bardzo modne.

> Zobacz także: Zajączki wielkanocne: dekoracje na świąteczny stół <
 

modny stół wielkanocny
Zestaw sztućców w kolorze złota Cutlery Eleganza, Bloomingville, bonami.plModny stół wielkanocny w kolorach natury

Motywem przewodnim będą tutaj kolory ziemi: szarości, beże i brązy wzbogacone o pastelowe odcienie żółcieni, zieleni oraz błękitów. Jako tło sprawdzą się obrusy z naturalnego lnu, jako ozdoby naturalnie barwione pisanki w jednolitych kolorach i zerwane w ogrodzie pierwsze wiosenne kwiaty i gałązki. Do inspirowanych przyrodą dekoracji stołów wielkanocnych będą pasowały drewniane dodatki, kamionkowa zastawa stołowa i ręcznie robiona ceramika.

> Zobacz także: Stół wielkanocny - najpiękniejsze dekoracje w różnych kolorach <

Cieniowany obrus oraz serwetki w modnym, niebieskim odcieniu, Lia Griffith, liagriffith.com


Obrus wielkanocny – jak nakryć świąteczny stół?

Jednokolorowe obrusy nie muszą być nudne. Wybierz ciekawy odcień, na przykład błękity lub koralowy, albo zdobienie – mereżkę czy cieniowaną tkaninę. Na eleganckie przyjęcie najbardziej pasuje biała zastawa, jeśli ma być bardziej na luzie – wzorzysta lub kolorowa. Przez środek stołu przerzuć bieżnik w kontrastującym kolorze, a pod talerzami ułóż podobne podkładki z materiału.

Do wzorzystych obrusów dobieraj gładką, prostą zastawę. Może być kolorowa, ale najlepiej w odcieniach nawiązujących do tych z tkaniny. Ułóż jednokolorowe serwetki przy nakryciach. Uważaj, bo zbyt dużo deseni i barw sprawi, że  na stole zrobi się pstrokato. Pamiętaj, że idealnie dopasowany obrus powinien zwisać około 20 centymetrów z każdej strony.

> Wypróbuj: Przepisy na Wielkanoc – świąteczne menu lekkie, zdrowe i kolorowe <

Zobacz więcej aranżacji i dekoracji stołów wielkanoncych w galerii zdjęć


OPRACOWANIE: JOANNA KORNECKA, redakcja
ZDJĘCIA: KAROLINA GRABOWSKA, EAST NEWS, PICTURE PRESS/EAST NEWS, GAP PHOTOS, MATERIAŁY PRASOWE, SHUTTERSTOCK