jak ozdobić balkon jesienią

Jak ozdobić balkon i taras, żeby zachwycały jesienią?

Ogrody małe i duże

Balkon to miniaturka ogrodu i nasz zielony zakątek, w którym możemy odpocząć, gdy mieszkamy w mieście. Jak ozdobić balkon, żeby cieszył oko do późnej jesieni? Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki roślin oraz klimatyczne, jesienne dekoracje na balkon i taras.

Niezawodne pelargonie kwitną aż do pierwszych przymrozków. Wyeksponujmy je np. w prostych skrzyneczkach pomalowanych w jesiennych kolorach, aranżacja PELARGONIUM FOR EUROPE

Jak udekorować balkon na lato (z myślą o jesieni)?

Zastanawiając się nad wyborem dekoracji balkonowych, weźmy pod uwagę kilka rzeczy. Zacznijmy od odpowiedzi na dwa pytania. Czy balkon potrzebuje osłony przed spojrzeniami sąsiadów? W takim przypadku przyda się mata osłonowa (np. wiklinowa) albo chociaż niewielki parawan, który da nam poczucie intymności. Możemy też schować się za zielenią roślin balkonowych. I drugie pytanie – czy balkon znajduje się od strony południowej i słońce praży tu przez większość dnia? Wtedy pomyślmy o markizach albo żaglach przeciwsłonecznych. Markizy i żagle po sezonie letnim możemy zdemontować, aby nie zacieniać balkonu jesienią.

Dekorując mały balkon zdecydujmy się na meble, którym nie zaszkodzi nagła zmiana pogody. Wybierzmy te niewielkich rozmiarów, najlepiej składane – będą pasowały do większości metraży. Na bardzo małych balkonach praktycznym rozwiązaniem będzie stół mocowany do balustrady. Na niewielkiej powierzchni lepiej niż okrągły sprawdzi się prostokątny lub kwadratowy. Miłym uzromaiceniem są poduchy na krzesłach, skrzyniach lub podłodze balkonu. Pamiętajmy tylko o zabieraniu ich na noc, bo zawilgotnieją.

Mimo że kończy się lato, nie musimy rezygnować z kwiatów na balkonie. Jest wiele odmian, które pięknie wyglądają nawet do późnej jesieni. Warto więc ozdobić balkon roślinami odpornymi na poranne i nocne przymrozki. Godne polecenia są np. odmiany chryzantem (w Polsce głównie kojarzą się ze Świętem Zmarłych, a szkoda, bo z tych kwiatów zrobimy piękne dekoracje), ale też wrzosów oraz astrów.

jak ozdobić balkon jesienią
Dekorując balkon lub taras na jesień nie zapomnijmy o klimatycznym oświetleniu, które pięknie będzie rozświetlać coraz dłuższe noce


Jak ozdobić balkon jesienią – wybieramy jesienne kwiaty balkonowe

Wybierając kwiaty na balkon pomyślmy o takich gatunkach roślin, które kwitną od wiosny do jesieni. To wymaga wcześniejszego przygotowania i planowania, ale efekt będzie zachwycający! Innym sposobem na jesienny taras pełen kolorów jest zestawianie ze sobą odmian, które kwitną w różnych momentach w ciągu roku. Nawet jeśli balkon jest nieduży wystarczy zaaranżować dwie lub trzy donice z takimi kompozycjami.

> Przeczytaj także: Długo kwitnące kwiaty i inne rośliny na balkon i taras <

jesienne kwiaty balkonowe
Jesienią nasze balkony i tarasy pięknie ozdobią kolorowe astry i chryzantemy


Pomysły na jesienne dekoracje balkonu i tarasu – chryzantemy w doniczkach

Chryzantemy, inaczej złocienie, występują w wielu odmianach, które doskonalne wyglądają w doniczkach. Są świetną dekoracją balkonów i tarasów. To kwiaty tzw. krótkiego dnia – zawiązują pąki, kiedy dzień jest coraz krótszy, dlatego właśnie kwitną jesienią. Żeby przechować je do następnego roku wystarczy przyciąć gałązki do wysokości kilku centymetrów i przechowywać doniczkę w ciepłym, suchym miejscu.

Jesienne kwiaty balkonowe – kolorowe astry

Dzięki astrom możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami na balkonie aż do końca listopada. Najpopularniejsza odmiana to astry krzaczaste, inaczej marcinki lub michałki. Mogą być różowe, fioletowe, niebieskie lub białe. Wysiewając astry trudno zgadnąć, jakie kolory się trafią, trzeba nastawić się na niespodziankę. Do balkonowych skrzynek wybierz niewysokie odmiany. Astry uwielbiają słońce i regularne podlewanie. W jesiennych kompozycjach na balkon astrom często towarzyszą wrzosy, rozchodniki i żurawka.

 

wrzosy na balkonie
Jakie kwiaty dodać do jesiennej aranżacji balkonu i tarasu? Oczywiście piękne wrzosy!


Jesienny wystrój balkonu – dekoracje z wrzosów

Wrzos kwitnie aż do późnej jesieni. Ta piękna i niepozorna roślina kojarzy się głównie z śródleśnymi łąkami. Na szczęście odmian wrzosów jest dzisiaj tyle, że na pewno wybierzemy tę, która będzie nam odpowiadać. Odmiany 'Robert Chapman', 'Winter Red', 'Boskoop' mają ozdobne kolorowe liście. Są też takie z kolorowymi kwiatami, np. 'Alexandra', 'Larissa', a niektóre przypominają miniaturowe różyczki – 'Alba Plena', 'Annemarie', 'Elsie Purnell'. Najpopularniejsze odmiany wrzosów są białe, bladoróżowe, ciemnoróżowe, fioletowe, a nawet czerwone. Roślony lubią kwaśną ziemię, słońce lub delikatny półcień.

Wrzosy są idealne do jesiennych aranżacji. Jak stworzyć szybką dekorację? Najprostrzą będzie po prostu ozdobna doniczka – może być to prowansalska biała postarzana ceramika albo rustykalna wiklinowa osłonka. Wrzosy możemy posadzić w zwykłych skrzynkach lub koszu na owoce. Przepięknie udekorujemy nimi wnętrza i stworzymy jesienny wystrój na zwenątrz – na balkonie i na tarasie. Bukietami z wrzosu ozdobimy stół, kominek i parapet, a wiankami okna i drzwi (zarówno w środku domu, jak i na zewnątrz).

jesienny wystrój balkonu
jesienne dekoracje balkonu i tarasu


Jesienne kwiaty na balkon – rozchodnik

Ciekawą rośliną, którą udekorujemy jesienny balkon jest wspominany wcześniej rozchodnik. Kwitnie na różowo lub biało od końca sierpnia aż do późnej jesieni. Nie ma zbyt dużych wymagań. Nie potrzebuje tak regularnego podlewania jak, np. astry, ale doceni słońce. Podobnie jak astry, wrzosy czy chryzantemy po przekwitnięciu możemy przesadzić go do ogrodu.
 

W jesiennych dekoracjach przed domem nie może zabraknąć dyni

Jesienne kompozycje na balkon i taras z dynią

Z pomarańczowej dyni można wyczarować piękne jesienne dekoracje do domu, na balkon czy na taras. Na przykład wazon pełen kwiatów. Robi się go szybko, a efekt jest wspaniały! Bukiet w dyniowym wazonie (świetnie wygląda bukiet jesiennych kwiatów: róż, jarzębiny, wrzosów, lawendy) może stanąć nie tylko na stole. Przepięknie udekorujemy nim parapet, balkon, taras albo schody – zarówno te w domu, jak i na zewnątrz. Nieco mniej znaną, a zdecydowanie subtelniejszą i szykowniejszą, jest jej biała odmiana. Zobacz nasze pomysły na dekoracje z białej dyni, które pasują nawet do najbardziej eleganckich jesiennych aranżacji.

Potrzebne nam już tylko nastrojowe oświetlenie, mięciuki, ciepły koc do otulenia i filiżanka ulubionek kawy. Taka jesień na balkonie będzie piękna!

Tekst: MW
Zdjęcia: shutterstock, PELARGONIUM FOR EUROPE