kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Jak zaaranżować kącik wypoczynkowy w ogrodzie – od sprzątania po dekorowanie

Ogrody małe i duże

Najpierw trzeba posprzątać po zeszłorocznym sezonie, potem umeblować, na koniec udekorować. Wydaje się to za trudne? Z nami łatwo i sprawnie przygotujesz przytulny kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu od A do Z. Na balkonie, tarasie i w ogrodzie.

reklama
Aranżacja marki Westwing, WestwingNow.pl


Jak ułatwić sobie sprzątanie ogrodu?

Grabienie suchych liści, przycinanie gałęzi, pielenie i sadzenie nie muszą być męczącymi obowiązkami. Dbanie o ogród może sprawiać przyjemność, jeśli użyjemy do tego odpowiednich narzędzi ogrodniczych z lekkiego tworzywa. Takich, które zapewniają prawidłową postawę ciała bez nadwyrężania mięśni.

Dzisiaj w standardzie wielu firm są różnego rodzaju grabie (do trawnika, do liści, do gleby), mniejsze czy większe kosze na liście, szpadle, kultywatory, nożyce (do trawy i gałęzi – krótkie i na wysięgniku), takie czy inne sekatory, motyki. Można by wymieniać bez końca. Jednym z ciekawszych patentów są fartuchy ogrodowe, w których zmieszczą się najpotrzebniejsze narzędzia (np. łopatka i widełki) lub stołeczki rybackie z umocowaną z boku torbą na takież narzędzia.

Do pomocy można też namówić najmłodszych, dla których producenci przygotowali kolorowe miniaturowe szpadelki i grabki, doniczki do sadzenia pierwszych nasionek, zielniki – dzięki temu praca w ogrodzie zamieni się w czas spędzony z pociechami i wspólne odkrywanie uroków natury.

> Zobacz też: Kwiaty na taras – jakie rośliny wybrać na słoneczny, a jakie na zacieniony na taras? <

Łóżko ogrodowe z baldachimem, oka.com

Jak urządzić kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu – wybieramy meble ogrodowe

Jeśli mamy już uporządkowany teren wokół domu, czas się zabrać się za meblowanie naszego kącika wypoczynkowego. Meble ogrodowe najlepiej dobierać do stylu ogrodu. W romantycznym sprawdzą się metalowe, nad którymi ustawimy pergole z pnącymi różami lub wisterią. W rustykalnym wiklinowe meble lub drewniane, np. z malowaną ławką. Te ostatnie szczególnie ładnie będą wyglądały w sadzie lub na ganku starej chaty, a popularne wśród nich składane – na zwykle niewielkim balkonie.

Do bardzo popularnych należą odporne na deszcz i śnieg meble z technorattanu. Lubią je zwłaszcza właściciele nowoczesnych kącików do relaksu na tarasie oraz minimalistycznych z założenia ogrodów japońskich. Odwrotnie niż posiadacze małych balkonów, gdzie fotel czy kanapa z modnego rattanu zabierają zbyt dużo miejsca – oni mają do wyboru wygodne pufy, grube poduchy czy hamakowe krzesła. Ciekawym pomysłem, w dodatku niskobudżetowym, są proste palety czy drewniane skrzynki – mogą służyć jako pojemniki na jabłka, a gdy zjemy ostatni owoc, będziemy mogli je odwrócić i na chwilę na nich przysiąść. Połóżmy na nich koce i poduchy, a przytulny kącik do relaksu gotowy.

> Zobacz też: Ogród na balkonie – jak urządzić kwiatowy zakątek, mały warzywnik lub ziołowy ogródek na balkonie w bloku? <

Oświetlenie kącika wypoczynkowego w ogrodzie, na tarasie i balkonie – lampy solarne Bob marki Nordlux, Ardant.pl

Dekorowanie strefy relaksu – ozdoby i oświetlenie na balkon i taras

To ostatni, najmilszy etap urządzania miejsca do relaksu, zarówno jeśli chodzi o kącik wypoczynkowy na balkonie, jak i na tarasie. Podobnie jak  meble, ozdoby ogrodowe powinniśmy dobierać do stylu aranżacji. Tak więc w ogrodzie romantycznym muszą znaleźć się zwiewne baldachimy, urokliwe latarenki na drzewach, koszyki i klatki, w których pojawią się w dekoracje kwiatowe, fontanny i poidełka, gazony z kwiatami czy wspomniane już kratki, które nie tylko będą strzec przed wzrokiem sąsiadów, ale stworzą też nastrój pnącymi się po nich powojnikami lub wiciokrzewem.

W kąciku rustykalnym idealna będzie serweta po babci, cynowe konewki i wazony, w których znajdą się bukiety polnych kwiatów, koła od wozu, podkowy na drzwiach, zioła suszące się na ścianach domu, malowany kredens na tarasie czy stół zrobiony z wiekowych drzwi. Z kolei w ogrodzie japońskim, takim świecie w miniaturze, gdzie dominują żwir i kamień, mostki przerzucone nad strumykami i kaskady, najlepiej odnajdą się bambusowe fontanny, ściany z bambusu lub odpowiedniki kamiennych pagód. Jest też coś na proste, bezpretensjonalne balkony: jeżeli chcecie ożywić szarość betonu naszych nie zawsze pięknych blokowisk, połóżcie na paletach, skrzyniach i hamakach jak najwięcej kolorowych poduch – zawsze będzie milej spojrzeć za okno!

TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK, PELARGONIUM FOR EUROPE/ KAMPANIA UNIJNA EUROPE IN BLOOM, Materiały prasowe

Zdjęcie główne: shutterstock, niżej: oświetlenie ogrodowe, aranżacja marki ellajames.co.uk