Projektanci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, bywają takie, które są jak małe dzieła sztuki zdobiące salony, kuchnie i inne wnętrza. Przedmioty z ceramiki to elegancki pomysł na prezent, nic więc dziwnego, że często obdarowujemy nimi najbliższych.

Ceramika to wyroby z różnego rodzaju glinek, które wypalane są w piecu. Pomysł na utwardzenie gliny w ten sposób sięga ok. 29 tys. lat p.n.e. Dziś ceramiczne formy to wielość kształtów, deseni i barw. Coraz częściej traktowane są jak ozdoby wnętrza, nie przedmioty użytkowe.

 Wazon Fusca Guisset/ Mood Design

Ceramika czy porcelana?

Istnieje wiele wyjątkowych pracowni, które tworzą przedmioty z ceramiki, w tym z porcelany. Porcelana jest szlachetną odmianą ceramiki, stąd jej potoczna nazwa – białe złoto. Wytwarzana jest z glinki kaolinowej, nazwanej tak od pierwszego miejsca jej wydobycia – zbocza gór Gaoling w Chinach. Do niej dobiera się inne składniki w proporcjach, które decydują o tym, jaką ma jakość.

Porcelana jest bardziej wytrzymała od pozostałych glinek, jej twardość porównywalna jest z granitem, nie ściera się i trudno się brudzi. Tą prawdziwą można rozpoznać sprawdzając przepuszczalność źródła światła. Najlepsze przedmioty są cienkie co nie oznacza, że nie są trwale, wręcz przeciwnie.

Oprócz szlachetnej porcelany istnieje równie jej popularna, lecz nieco gorsza jakościowo odmiana. Fajans wytwarzany jest z tych samych surowców. Jest cięższy od porcelany, nie przepuszcza światła. Często dla wzmocnienia pokrywa się go białym szkliwem, co może być mylące i dawać złudzenie porcelanowego przedmiotu.

Zobacz też: POMYSŁ NA PREZENT Z PAPIERU, METALU I SZKŁA i Pomysł na prezent z lnu i wełny

Pomysł na prezent: ceramika dekoracyjna

Jeśli w prezentach świątecznych cenicie kreatywność i humor wybierzcie ceramikę artystyczną. Glina ciągle fascynuje artystów, którzy nadają jej wyjątkowe formy tworząc przedmioty, które cieszą oko. Nie zawsze muszą być użytkowe. Porcelanowe figurki czy ceramiczne rzeźby będą wspaniałą ozdobą wnętrza, sprawdzą się jako prezent na każda okazję.

Figurki Hopebird/Mood Design

Jeśli chcecie podarować prezent z „przymrużeniem oka” wybierzcie porcelanowe figurki od ENDE – skrzydlatą świnkę lub przeciągającego się kotka, które malowane są prawdziwym złotem. Ucieszą się z niej miłośnicy bibelotów. Z kolei kolekcjonerska seria ceramicznych waz Primates projektu Eleny Salmistraro udowadnia jak bardzo ceramika może być luksusowa. Piękne wazy (w niemałej cenie ok. 5 tys. zł) to interpretacje motywu zwierząt – przypominają małpy mając pokazać związek człowieka z tymi inteligentnymi zwierzętami. Zdobione są metalami szlachetnymi takimi jak złoto czy platyna.

    Figurki Ende Ceramics/ Gust Gust, wazy Primates Mandrillus/ Mood Design

Gustowny wazon w prezencie  

Ucieszy każdego, jesteśmy tego pewni. Ci, którzy kochają kwiaty docenią piękny design naczynia, które wydobywa piękno roślin. Dla tych, którzy nie specjalnie interesują się tematem, najlepszy będzie wazon, który konkuruje urodą z kwiatami i bez nich może być wspaniałą ozdobą salonu. 

Malwina Konopacka oprócz tego, że jest ilustratorką tworzy piękne wazony, które wyglądają jak rzeźby. Są ręcznie malowane w najróżniejsze wzory: dżungli, łypiących podejrzliwie oczek, błękitnych „bohomazów”. Wcale nie potrzeba im do towarzystwa kwiatów, już same w sobie są wyjątkowym i bardzo efektownym dodatkiem. 

 Wazony Malwina Konopacka/ Porcelanowa.pl

Wazony od Mosko Ceramics sprawdzą się we wnętrzach glamour. Ich złote wykończenia i niesymetryczne, kolorowe wzory dodają klasy. Wazony Modus Design są propozycją dla ceniących prostotę w najlepszym wydaniu. Pogięta, porcelanowa forma o niesymetrycznym kształcie będzie idealną ozdobą industrialnych i nonszalanckich wnętrz, a czysta biel podkreśli kolor kwiatów. Projektant puszcza do nas oko, bo czy szlachetna porcelana powinna swoją formą przypominać zgiętą puszkę? Założycielem Modus Design jest Marek Cecuła, który ceramice poświęcił większość swojego życia, jego projekty cenione są w wielu krajach na świecie. Wykłada między innymi w Royal College of Art w Londynie.

 Wazon Modus Design i Mosko Ceramics/ Targi Rzeczy Ładnych

Ceramika do kawy i herbaty

W chłodne dni nie ma nic lepszego niż czas spędzony z filiżanką czegoś ciepłego, zwłaszcza jeśli naczynia wyglądają jak małe dzieła sztuki, od których nie można oderwać oczu. Zgrabne filiżanki i kubki to wymarzony prezent dla osób, które cenią dobrą kawę i herbatę, ale też naczynia, w których są podane. Tym bardziej, że i tu projektanci dają ponieść się fantazji i można wybierać spośród różnych wzorów jak np. pozłacana głowa od wspomnianej już ENDE. 

Zobacz też: Designerski horoskop – pomysły na prezent do domu dla znaków zodiaku

                             

 Zestaw do herbaty/Ceramika Bolesławiec, kubki/ Ceramika Bolesławiec, zestaw filiżanek do espresso VOLA/Porcelanowa, zestaw do herbaty/Modus Design

Prezenty do kuchni 

Sporo ciekawej ceramiki można wybrać do kuchni. Wielką zaletą takiego prezentu jest jego praktyczność. Każdemu przyda się deska w zabawne wzory, piekne, ręcznie robione talerze czy miski, które dodatkowo ozdobią półki stając się małymi bohaterami kuchennej przestrzeni. Na przykład ceramiczne deski BVSK powstały z połączenia sił polsko-ukraińskich, ojców i córek. Dziewczyny zainspirowane pracą rodziców – ceramika i artysty, stworzyły ręcznie robione deski, w ciekawe, geometryczne wzory.

Deski ceramiczne BVSK/Gust Gust i Targi Rzeczy Ładnych, talerz HADAKI

Niemniej spektakularna jest ceramika HADAKI, która jest pasją Magdaleny Kucharskiej. To własnie dla niej porzuciła grafikę. Teraz  z zapałem lepi naczynia inspirowane naturą, dużą wagę przywiązując do jakości. Naczynia wypalane są na kamionkę, która jest bardzo trwała i wodoodporna.

PS Więcej prezentów znajdziesz w galerii na górze strony.

Tekst: Amelia Safader
Fot. Materiały prasowe