werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Pastele i skandynawski styl w pokoju dla dziecka

Kolekcje

Jak urządzić pokój dziecka w stylu skandynawskim, by nie wiało w nim chłodem i smutną szarością? Skandynawski dizajn lubi pastele. Podobnie jak dzieci. Poza tym prosta forma, funkcjonalność i kolory – to trzy zasady, którymi warto kierować się przy aranżacji i wyposażaniu pokoju dziecięcego. Styl skandynawski to idealne rozwiązanie do pokoju malucha.

Styl skandynawski dla dzieci: kilka wskazówek

Styl skandynawski czaruje prostotą i minimalizmem, który idealnie wpisuje się w północny mroźny klimat. Nie chcemy jednak, by w pokoju dziecka dominował chłód, ale radość i zabawa. Jak to zrobić, unikając jednocześnie kolorystycznego i stylistycznego misz-maszu?

Kolory: styl skandynawski to nie tylko szary kolor

W pokoju dziecka powinna dominować przede wszystkim jasność. Stawiamy więc na białe ściany, które będą tłem dla mebli (w kolorze drewna, pasteli, ale także białych) oraz kolorowych dodatków (rolet, półek, zabawek, pojemników na zabawki).

Ale tam, gdzie pojawia się biel, tam pojawia się i czerń – nawet w pokoju dziecka. Spokojnie. Czarny towarzyszy bieli przy każdej skandynawskiej aranżacji. Gdzie zastosować zależność tych kolorów? Polecamy postawić na dywan, w czarno białe paski, lub jeszcze lepiej – kropki! Będzie stanowił idealne tło dla chaosu, które wprowadzą dziecięce zabawki. W pokoju najmłodszych artystów na ścianie można zamontować czarną tablicę, na której dziecko będzie mogło swobodnie tworzyć swoje dzieła (odciągnie także pokusę – przynajmniej w założeniu – od mazania po białej ścianie)

Skandynawski styl w pokoju dziecka: pastelowe dodatki

Do skandynawskiego dizajnu doskonale pasują pastelowe odcienie. Postaw więc na dodatki w tych kolorach: ramki na ścianie, zasłony lub rolety, pościel czy kosze na zabawki. Coraz więcej jest także skandynawskich mebli w kolorze zgaszonej cytryny, różu, błękitu czy mięty. W zależności od wieku, płci (choć to niekoniecznie warunek niezbędny), a także temperamentu – podejmiesz decyzję, które kolory będą dominowały w królestwie twojego dziecka.

Skandynawskie inspiracje z podróży

Nieważne, czy mały lokator jest dzieckiem zapalonego himalaisty, czy rodziców, którzy poznali się w Ameryce Południowej. Skandynawski look zawsze powinien odnosić się do podróży. Kolorowe poduszki w indyjskich wzorach, mapy i dzikie zwierzęta na ścianach – wszystkie te dodatki delikatne wplecione w bezbarwną bazę sprawdzą się idealnie!

Meble dziecięce w skandynawskim stylu

Meble w pokoju dziecka to jeden z najważniejszych punktów planowania aranżacji. Mają być proste, funkcjonalne, wytrzymałe i bezpieczne. Skandynawska stylistyka uwzględniła wszystkie te potrzeby, dlatego meble skandynawskie (polecamy np. Pinio)  od lat cieszą się szczególnym zaufaniem rodziców.

Meble jak klocki: skandynawskie meble modułowe

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są meble modułowe (np. TomMebel, Little Room). Meble takie (regały, biurka, komody i szafki) składają się z kilku elementów w formie drewnianych kostek. To jak ostatecznie będzie wyglądał mebel – będzie wysoki, niski, z szufladami czy szafkami – zależy od nas. W zależności od firmy można zamawiać różne wersje kolorystyczne, dowolną konfigurację oraz  wybierać rodzaj drewna. W pokoju dziecka sprawdzą się także meble na kółkach.

Tekst: AD, mat. pras.

Zdjęcia: materiały prasowe; Pinio, TomMebel, Design House Stockholm, Flexa

reklama
reklama
reklama