werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Choinka 2017: trendy z kraju i ze świata

Dekoracje

Jak ubrać choinkę w trendach na zimę 2017/2018? Sprawdź nasze zestawienie i zainspiruj się aranżacjami z galerii zdjęć!

Niebieska choinka

Dziś Bing Crosby musiałby zaśpiewać „I am dreaming of a BLUE christmas” – niebieska choinka to największy hit tej zimy. Trendsetterzy zza oceanu lobbują błękit w stylu angielskim, czyli pastelowy, lekki kolor, przywodzący na myśl salony z XIX wieku. Jednak wszystkie odcienie okażą się dobre – również tradycyjny granat, który najczęściej łączymy ze złotem i czerwienią.

Choinka  w stylu rustykalnym

Ten rok był wielkim ukłonem w stronę organizacji ekologicznych. By być na czasie, trzeba być eko! Promowany styl życia znajduje odzwierciedlenie także w dekoracjach do domu. Modne są choinki w stylu rustykalnym. To przede wszystkim naturalne drzewka w doniczkach (lecz niekoniecznie), przyozdobione własnoręcznie wykonanymi zawieszkami. Należą do nich bombki z włóczki, łańcuchy papierowe, suszone plastry pomarańczy, jabłka, cukierki i drewniane ozdóbki. Do tak ubranej choinki niepotrzebne są dodatkowe łańcuchy, które tylko przytłoczą drzewko.

Jak z bajki

Shauna Dean, stylistka z Kanady, wyszła w tym roku z propozycją choinki bajecznej, dedykowanej dzieciom. Ozdoby, które się na niej pojawiają, są bezpieczne, nietłukące się i głównie wykonane z naturalnych materiałów. Gałązki oprósza śnieg i całość przywodzi na myśl święta opisywane w baśniach. Jesteśmy przekonani, że pomysł Shauny Dean zrobi furorę również w Polsce. Na razie szturmem zdobył Stany Zjednoczone, w których dekoracje bożonarodzeniowe pojawiają się wcześniej, już od połowy listopada (dlaczego? Sprawdź: Savoir-vivre ozdób świątecznych).

Choinka ombre

Pora na styl nowoczesny, gdzie rządzą choinki ombre. Na czym polega trend? Ubieramy drzewko w jeden kolor, na przykład niebieski. Jednak na dole wieszamy wyłącznie granatowe bombki, które – w drodze do czubka – przechodzą w niebieskie i jasnobłękitne. Za granicą oraz w sklepach internetowych pojawiają się także choinki sztuczne z cieniowanymi gałązkami.

reklama

Im mniej, tym lepiej

Polscy styliści stawiają coraz częściej na minimalizm: drzewka alternatywne, zrobione we własnym warsztacie z desek. Przebojem są bombki DIY z koralików i jarzębiny. Wysoko cenimy choinki naturalne nieubrane, których wielka uroda leży w ich cudownym zapachu.

Nieśmiertelna tradycja

Wyłączamy z oceny choinki przystrojone tradycyjne. Zawsze zasługują na najwyższe noty! Mowa o drzewkach, na których znajdują się bombki zakupione przez prababcię, łańcuchy wycinane rękami dziadka, gdy miał 7 lat oraz stare cukierki, których nie zjedliśmy, gdy był na to czas, czyli gdzieś pod koniec zeszłego wieku. Takie dekoracje są autentyczne i sprowadzają do domu, to, czego  pragniemy, czyli prawdziwego ducha świąt Bożego Narodzenia.

Kicz: choinka do góry nogami

W naszym zestawieniu hitów musiał znaleźć się jeden kit, mianowicie: choinka zwisająca czubkiem z sufitu. Na sam widok można dostać oczopląsu! Taka dekoracja podbija media społecznościowe, odkąd pojawiła się w hotelach w San Diego i San Francisco. Brr!

Więcej inspiracji w artykule: Dekoracje świąteczne na okno – 10 dekoracji do domu.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Shutterstock

reklama
reklama