czerwona choinka

Czerwona choinka – jak ją udekorować? Zobacz galerię zdjęć i inspiracji

Dekoracje

Gdy myślimy o Bożym Narodzeniu, widzimy kolor czerwony. Strój świętego Mikołaja, gwiazda betlejemska, kokardki do wychuchanych prezentów… Jeśli lubisz klasyczne aranżacje, zainspiruj się naszą galerią zdjęć, gdzie prezentujemy pomysły na czerwoną choinkę!

reklama

Jak ubrać choinkę?

Czerwona choinka – drzewko miłości

Red, rot, crvena, rouge, russu, krasny… Czerwony na całym świecie bez przypadku jest wymawiany z mocnym „R”. Kolor ma szerokie znaczenie w kulturze, tradycji, świecie magii, a także w strefie emocji i uczuć. W ezoteryce chroni przed zaklęciami, złymi słowami, odgania ciemne moce. Do dziś dzieciom zawiązuje się czerwoną nitkę na nadgarstku, by je uchronić przed urokami. Czerwień wyraża też gorące emocje: wielką namiętność oraz miłość.

> Zobacz też: Gwiazda betlejemska – dlaczego pojawia się na Boże Narodzenie i jak ozdobić nią dom na święta? <


Symbolika koloru czerwonego w kulturze

Ze względu na to, że czerwień wzbudza skrajne emocje, bywa nazywana królową kolorów. Co ciekawe, w niektórych językach, w tym w rosyjskim, „czerwony” jest synonimem przymiotnika „piękny”. W popkulturze czerwony odgrywa ogromną rolę. Wymownie jest założyć czerwoną sukienkę, używać czerwonych rękawic, jeździć czerwonym samochodem lub podarować poduszkę w kształcie czerwonego serca. Najbardziej filmowym z bukietów jest oczywiście ten z czerwonych róż.

> Zobacz też: Jak udekorować stół na Wigilię? Pięknie nakryte stoły na cztery sposoby <

Jak ubrać choinkę – ozdoby i dodatki do czerwonych bombek

Jak ubrać choinkę na święta? Na czerwono! Pamiętajmy jednak, że czerwony to kolor, który przykuwa uwagę. Tworząc aranżacje z wykorzystaniem tej barwy, należy zachować umiar. Jeśli czerwone są bombki – darujmy sobie czerwone łańcuchy i raczej dobierzmy delikatne ledowe lampki. Jeśli czerwone są łańcuchy choinkowe, dobierzmy delikatne bombki i ozdoby choinkowe – białe, złote, srebrne albo granatowe. Świetnym rozwiązaniem będzie też połączenie dekoracji czerwonych z zielonymi, które wtapiają się w naturalne drzewko.

Zamiast tradycyjnych bombek możemy powiesić na choince czerwone kokardy albo udekorować świąteczne drzewko czerwonymi kwiatami gwiazdy betlejemskiej. Zobaczymy w galerii zdjęć, jak pięknie wyglądają takie bożonarodzeniowe aranżacje.


Choinka biało-czerwona, złoto-czerwona, a może srebrno-czerwona?

Klasyczne świąteczne kompozycje to połączenie królewskich kolorów – złotego i czerwonego w dekoracjach bożonarodzeniowych. Choinkę ubieramy w czerwone bombki z dmuchanego szkła oraz złote gwiazdy i łańcuchy. Do tradycyjnych ozdób możemy dodać delikatne złociste piórka i czerwone kokardy. Pamiętajmy o światełkach – to one sprawią, że drzewko będzie lśnić.

Jeśli nie chcemy przesadzić ze zbyt strojną choinką, możemy zdecydować się na wersję biało-czerwoną albo srebrno-czerwoną. Nadal jest elegancko i klasycznie, ale już nie tak „bogato”. Uzupełnijmy więc czerwone ozdoby choinkowe białymi albo srebrnymi bombkami, łańcuchami czy delikatnymi piórkami.

Czerwone bombki pięknie wyglądają też w duecie z niebieskimi, granatowymi oraz zielonymi ozdobami. Zachęcamy do eksperymentów – być może w Waszym domu najciekawiej zaprezentuje się czerwień przeplatana z jeszcze innym kolorem.

Po więcej pomysłów na dekorację czerwonej choinki zajrzycie do galerii zdjęć i inspiracji

> Zobacz też: Dekoracje świąteczne DIY – ozdoby bożonarodzeniowe w wazonach. Zobacz zdjęcia i inspiracje! < 

TEKST: KAROLINA MAREK
ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK, STARS UNITE EUROPE/ STARS FOR EUROPE