Na tradycyjnym świątecznym stole stawia się sianko pod obrusem, opłatek i gwiazdę betlejemską. Dlaczego ten kwiat pojawia się zawsze na Boże Narodzenie w polskich domach? Wiąże się z nim pewna legenda…

reklama

I to nie jedna! Popularna jest historia o biednej meksykańskiej dziewczynce. Gdy narwała polnych roślin i złożyła je na ołtarzu, liście ułożyły się w gwiazdę betlejemską. Cud miał zastąpić najwspanialszy prezent dziecku.

Gwiazda betlejemska – symbolika

Wilczomlecz nadobny, znany również jako poinsecja i wreszcie – gwiazda betlejemska, pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Na całym świecie jest kojarzony ze Świętami Bożego Narodzenia. Kwiatem tym przyozdabia się domy, kościoły, sklepy, urzędy. Co ciekawe, również hinduskie świątynie stroi się poinsecją.

Kształt płatków poinsecji symbolizuje biblijną Gwiazdę Betlejemską, czyli jasny obiekt na niebie, który doprowadził Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Chrystusa. Dlatego na stole wigilijnym stawiamy ten właśnie kwiat. Kolor czerwony ma symbolizować krew Chrystusa.

Powszechnie przyjmuje się, że wilczomlecz przynosi szczęście. Trafia do bukietów ślubnych, zaklinając pomyślne życie młodej pary. Jest to również doskonały pomysł na prezent. W Stanach Zjednoczonych obdarowuje się najbliższych doniczkami z gwiazdą betlejemską 12 grudnia, kiedy jest obchodzony Dzień Poinsecji.

Poinsecja w różnych kulturach

W gwieździe betlejemskiej bardzo szybko zakochali się Japończycy, Chińczycy i Tajowie, którzy lubią sprowadzać na swój grunt zachodnie tradycje. W Azji wręcza się poinsecję na szczęście w Nowym Roku.

Szczęście przynosi bowiem gwiazda betlejemska pod dachem w okresie wigilijnym. O jej popularności zadecydował jednak w dużej mierze fakt, iż jako jedna z nielicznych roślin, kwitnie dopiero w grudniu. Sklepowe okazy nie przetrwają zbyt długo w naszym domu. Zwykle jest to do 9 tygodni. Jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej odmian poinsecji i część z nich może być hodowana z powodzeniem przez wiele sezonów. W kwestii odmian warto wspomnieć, że gwiazda betlejemska nie musi być czerwona!

Biała gwiazda betlejemska

Poinsecja w odcieni kremowej bieli robi furorę wśród dekoracji świątecznych. Zwraca na siebie uwagę, ponieważ wciąż niewiele osób wie, że istnieją gwiazdy betlejemskie w tym kolorze. Tymczasem wilczomlecz można wyhodować w innych odmianach! Pięknie prezentują się kwiaty w czerwieni nakrapianej bielą, w pastelowym żółtym, w jasnym i ciemnym różu oraz w miszmaszach wspomnianych kolorów. Dekoracje z gwiazdą betlejemską mogą być niepowtarzalne!

Jeśli kultywujesz tradycję przystrajania domu gwiazdą betlejemską w okresie Świąt Bożego Narodzenia, może zainteresować Cię artykuł Dekoracje świąteczne DIY: ozdoby w wazonach.

Tekst: Karolina Marek
Fot. Starsuniteeurope.eu, Shutterstock