gwiazda betlejemska dekoracje bożonarodzeniowe

Gwiazda betlejemska – dlaczego pojawia się na Boże Narodzenie i jak ozdobić nią dom na święta?

Dekoracje

Na tradycyjnym świątecznym stole kładzie się sianko pod obrusem, opłatek i gwiazdę betlejemską. Dlaczego ten kwiat pojawia się zawsze na Boże Narodzenie w polskich domach? Wiąże się z nim pewna legenda…

reklama
12 grudnia na świecie obchodzony jest Dzień Poinsecji


I to nie jedna! Popularna jest historia o biednej meksykańskiej dziewczynce. Gdy narwała polnych roślin i złożyła je na ołtarzu, liście ułożyły się w gwiazdę betlejemską. Cud miał zastąpić najwspanialszy prezent dziecku.

Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny, poinsecja) – symbolika

Wilczomlecz nadobny, znany również jako poinsecja i wreszcie – gwiazda betlejemska, pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Na całym świecie jest kojarzony ze Świętami Bożego Narodzenia. Kwiatami przyozdabia się domy zarówno w środku, jak i na zewnątrz, kościoły, sklepy, urzędy. Co ciekawe, również hinduskie świątynie stroi się poinsecjami.

Kształt płatków poinsecji symbolizuje biblijną Gwiazdę Betlejemską, czyli jasny obiekt na niebie, który doprowadził Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Dlatego na stole wigilijnym stawiamy ten właśnie kwiat. Kolor czerwony ma natomiast symbolizować krew Chrystusa.

Powszechnie przyjmuje się, że wilczomlecz nadobny przynosi szczęście. Trafia do bukietów ślubnych, zaklinając pomyślne życie młodej pary. Jest to również doskonały pomysł na prezent dla miłośnika kwiatów i ogrodnika. W Stanach Zjednoczonych obdarowuje się najbliższych doniczkami z gwiazdą betlejemską 12 grudnia, kiedy jest obchodzony Dzień Poinsecji.

> Zobacz też: Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie – kiedy zacząć dekorować dom? <


Gwiazda betlejemska – symbol szczęścia w różnych kulturach

W gwieździe betlejemskiej bardzo szybko zakochali się Japończycy, Chińczycy i Tajowie, którzy lubią sprowadzać na swój grunt zachodnie tradycje. W Azji wręcza się poinsecję na szczęście w Nowym Roku.

Gwiazda betlejemska w domu przynosi szczęście i pomyślność także w czasie świąt Bożego Narodzenia. O jej popularności zadecydował jednak w dużej mierze fakt, iż jako jedna z nielicznych roślin, kwitnie dopiero w grudniu. Musimy wiedzieć, że sklepowe okazy nie przetrwają zbyt długo w naszym domu. Ile kwitnie poinsecja? Zwykle do 9 tygodni. Pilnujmy, by w doniczce miała umiarkowanie wilgotno, bo inaczej szybko starci liście. Jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej odmian poinsecji i część z nich może być hodowana z powodzeniem przez wiele sezonów. W kwestii odmian warto wspomnieć, że gwiazda betlejemska nie musi być czerwona! Poinsecja w odcieniu kremowej bieli czy różu również pięknie wygląda w dekoracjach świątecznych.
 

Nie tylko czerwona gwiazda betlejemska będzie piękną ozdobą na Boże Narodzenie


Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie

Gwiazdy betlejemskie nie muszą być zawsze czerwone, nie muszą stać w doniczce. Różowe, białe i morelowe gwiazdy betlejemskie wstawione do wazonu albo powieszone na modrzewiowej gałązce wyglądają zachwycająco.


Czerwona gwiazda betlejemska – świąteczna klasyka

Czerwone gwiazdy betlejemskie w domu to klasyka bożonarodzeniowych dekoracji. Taki kolor miały dzikie poinsecje, które na początku XX w. w Kalifornii zobaczył niemiecki emigrant Paul Ecke. Zachwycony zaczął je uprawiać i sprzedawać na Boże Narodzenie. Najpierw w Hollywood, jak na gwiazdę przystało. Dzisiaj poisencja gości we wnętrzach nie tylko w donicach, jej kwiaty można ściąć i wstawić do wazonu, ozdobić nimi choinkę, świąteczny wieniec albo udekorować nimi wigilijny stół.

 

Z kwiatów poinsecji, gałązek jałowca, eukaliptusa i suszonych hortensji zróbmy stroiki lub wieńce adwentowe


Różowa gwiazda betlejemska w świątecznych dekoracjach

Gwiazda betlejemska to nie tylko czerwono-zielona roślina w doniczce. Występuje w wielu innych kolorach – od brzoskwiniowego poprzez ciemny burgund i kremową biel po odcienie łososiowe, pomarańczowe, różowe i rozmaite czerwone.

Różowe poinsecje stworzą w domu romantyczny nastrój. Miniaturowe odmiany możemy zawiesić na modrzewiowej gałązce wraz z bombkami. Z obciętych kwiatów poinsecji, gałązek jałowca, eukaliptusa i suszonych hortensji czy róż zróbmy stroiki lub wieńce adwentowe i włóżmy w nie świeczki. Różowymi kwiatami gwiazdy betlejemskiej ozdobimy też talerze na świątecznym stole.

> Zobacz też: Jak udekorować stół na Wigilię? Pięknie nakryte stoły na cztery sposoby <
 

Ustawmy białe gwiazdy betlejemskie w koszach i doniczkach, pomiędzy roślinami poukładajmy prezenty. I minizagajnik gotowy!

 

Białe i kremowe gwiazdy betlejemskie na Boże Narodzenie

To hit ostatnich lat. Białe i kremowe gwiazdy betlejemskie są niezwykle eleganckie, subtelne i delikatne. Takie poinsecje doskonale pasują do naturalnych stylizacji, ale sprawdzą się też aranżacjach w stylu glamour – połączone z błyszczącymi dekoracjami. Ozdobią bożonarodzeniowe wianki, stroiki i świeczniki. Włóżmy je pomiędzy szyszki, mech albo za pomocą nitki przywiążmy do zwisających gałązek. Udekorujmy też nimi drewniane tace i talerze gości.

Białe i kremowe gwiazdy betlejemskie najpiękniej wyglądają w grupie. Ustawmy więc kilka poinsecji w rożnych wiklinowych koszach i ozdobnych doniczkach, obok postawmy zielone gałązki – świerku, jodły czy modrzewia. Możemy udekorować je bombkami. Pomiędzy roślinami poukładajmy zapakowane prezenty. I minizagajnik z gwiazdami gotowy!

Zobacz więcej pomysłów na ozdoby bożonarodzeniowe z gwiazdami betlejemskimi w galerii zdjęć
 

> Zobacz też: Bombki nie tylko na choince – pomysły, jak ozdobić dom na święta <

Tekst: Karolina Marek, Agnieszka Wójcińska
Zdjęcia: Stars Unite Europe/ Stars for Europe, Shutterstock