kredens kuchenny

Jaki wybrać kredens – rustykalny czy nowoczesny?

Jadalnia

Mimo gabarytów nikt nie zarzuci kredensowi ciężkości. Dzięki przeszklonej nadstawce zdaje się lekki, a jeśli dodatkowo jest biały, niknie wśród kuchennej zabudowy i innych mebli. 

reklama
W tym wnętrzu króluje pastelowy kredens, projekt wnętrza: Aleksandra Cwilewicz, zdjęcie: ANETA TRYCZYŃSKA stylizacja: ELIZA MROŹIŃSKA

Ostatnio wróciła moda na kredensy i możemy do woli wybierać spośród wariantów mniejszych i większych, węższych i szerszych, cięższych  zdobionych i skromniejszych minimalistycznych. Jeśli żaden Wam nie pasuje do salonu, kuchni lub jadalni, poproście o pomoc stolarza, który zrobi kredens na wymiar.

Gdzie postawić kredens – w kuchni czy salonie?

Tradycyjnie kredensy stały zawsze w kuchni albo „izbie stołowej”. Pyszniła się w nich zastawa stołowa i rodowe srebra (to w nadstawce), a w szufladach poukładane było równiutko srebrne sztućce. Na kredensie stał często samowar. Dziś coraz częściej kredensy trafiają do salonów, w których przechowuje się też inne niezbędne w domu rzeczy. Często kupowane są w zestawach z pozostałymi meblami.

Jaki kredens wybrać? Kredens rustykalny

Najlepiej pasuje do wnętrz rustykalnych, prowansalskich i shabby chic. Zwykle jest drewniany i zdobiony, w kolorze białym, szarym lub z przetarciami. Ciekawym pomysłem może być kredens postarzony i pomalowany np. na zielono lub błękitno. Trzeba jednak uważać, bo pasuje tylko do nielicznych aranżacji – sprawdzi się np. w typowo wiejskiej chacie (z belkami, zydlami, ławami, ziołami) lub jako przełamanie stricte nowoczesnego wnętrza (to jest jeszcze trudniejsze, więc poproście o pomoc projektanta).

> Zobacz też: Jaki stół do jadalni – kwadratowy, prostokątny czy okrągły? <
 

Srebrny kredens w stylu hamptons podkreśli styl wnętrza, Projekt wnętrza: Iwona Jaworska, zdjęcie i stylizacja: MAGDALENA ŁOJEWSKA

Kredens nowoczesny

Coraz większą popularność zdobywają kredensy z postarzanego drewna lub zwyczajnie z drewna z odzysku. Do tego często mają metalową ramę. Nadaje im to industrialnego charakteru, dzięki czemu podkreślają aranżacje utrzymane w stylu loftowym.

Inny oryginalny pomysł to pozostawić dół kredensu drewniany, a nadstawkę zrobić z metalowej ramy – wersja nieco mniej drastyczna, a równie niebanalna i świeża. Można też zamiast tradycyjnych gładkich szybek w nadstawce zamówić szybki ze szprosami, w kratkę lub romby. Jeśli mamy już dolną zabudowę kuchenną, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast kompletować do niej górne szafki, zamówić starą antyczną nadstawkę. Będzie przewrotnie i nieszablonowo.

Malowanie kredensu DIY

Osoby, które lubią styl rustykalny, mogą pomalować kredens farbami kredowymi. Doceniane przez fanów DIY, świetnie nadają się do odświeżania powłoki mebli i pozwalają osiągnąć oryginalny efekt w szybkim czasie. Odznaczają się też dobrą przyczepnością oraz pomagają uzyskać na drewnianej powierzchni ciekawy efekt vintage, cieniowania i przecierek.

> Zobacz też: Jak pomalować meble, żeby zdobiły wnętrze? <

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcie główne: Celestyna Król, stylizacja: Magdalena Klimczak i Celestyna Król; zdjęcie niżej: Michał Mrowiec, stylizacja: Karolina Mears

Zdjęcia z archiwum Werandy: Celestyna Król, Magdalena Łojewska, Michał Mrowiec, Aneta Tryczyńska