feng shui w domu

Filozofia feng shui w domu – sposób na dobrą aurę we wnętrzu

Jak to urządzić?

Filozofia feng shui w domu – niektórzy w nią wierzą, inni nie. Kojarzy się z życiem w harmonii z naturą. Dla wielu feng shui to przepis na zdrowie i długowieczność. Jeśli należysz to jednej z tych osób, podpowiemy ci, jak odpowiednio zaaranżować wnętrze zgodnie z jej zasadami.  

reklama

Co to jest feng shui?

Feng dosłownie oznacza wiatr, a shui wodę. Feng shui wzięło początek w starożytnym Chinach, gdzie wierzono, że wokół nas nieustannie przepływa energia chi. Energia chi odpowiada za dobre samopoczucie i zdrowie domowników, dlatego główną zasadą feng shui jest to, by swobodnie przepływała ona w aranżacji naszych wnętrz. Na filozofię feng shui składa się 5 elementów: drzewo symbolizujące wzrost i życie, ogień, do którego trzeba podchodzić z szacunkiem, metal – nieożywiony i chłodny (jego symbolami są srebro i złoto), woda, która może być potężniejsza od ognia i ziemia oznaczająca atrakcyjność i pożywienie. Te 5 elementów mają swoje odzwierciedlenie w aranżacjach wnętrz.

Feng shui – kolory we wnętrzach

Generalnie podczas aranżacji wnętrz według zasad feng shui należy postawić na jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli pomieszczenia są ciemne, warto wtedy sięgnąć po odpowiednie kolory farb. Naturalne barwy ziemi i złamana biel są np. idealnymi kolorami do salonu, bo kojarzą się z przytulnością, komfortem i spokojem, podkreślają przeznaczenie pokoju służące do relaksu i odpoczynku. Delikatny brąz, kojący szary i piaskowy to natomiast doskonały wybór do sypialni – według chińskiej filozofii na pewno trzeba unikać ciemnych i ponurych barw. 


Jak urządzić dom w zgodzie z feng shui – podział na strefy w mieszkaniu:

Hol – jest wizytówką domu i już od progu powinno wyczuwać się dobrą energię, dlatego musi panować w nim idealny porządek, by energia mogła bez trudu dostać się do mieszkania i przeniknąć do dalszych pomieszczeń. Nie ma mowy o zagracaniu przedpokoju sprzętami! Nie należy umieszczać lustra naprzeciwko drzwi wejściowych – spowoduje ono odbicie się wchodzącej energii i nieprawidłowe jej rozproszenie. Lepiej powiesić je na ścianie bocznej, dzięki czemu powiększy optycznie pomieszczenie. Dodatkowo warto postawić przed drzwiami małą fontannę – woda wpływa kojąco i odprężająco.

Kuchnia – serce domu, powinna być dobrze doświetlona światłem dziennym i utrzymana w ciepłych pastelach. Koniecznie musi panować tu nieskazitelny porządek. Warto zaakcentować jej przeznaczenie – na parapecie mogą pojawić się doniczki z ziołami, a na stole patera z owocami.

Salon – to pomieszczenie,w którym chcemy się odprężyć po ciężkim dniu pracy, dlatego zadbajmy o to, żeby był utrzymany w stonowanych barwach, dominowało w nim drewno i rośliny. Fotele i kanapy powinny znajdować się przy ścianie (dzięki temu poczujemy się bezpiecznie), a środek pokoju najlepiej gdyby pozostał pusty.

> Zobacz również: Lustro do salonu, sypialni, łazienki – jak pomysłowo ozdobić wnętrze? <


Miejsce pracy – w tym pomieszczeniu króluje energia Yang, kojarzona z elementem męskim i odpowiedzialna za skuteczne działanie. Dobrze jest przeznaczyć na miejsce pracy osobne pomieszczenie, a jeśli domowe biuro znajduje się w salonie lub sypialni, oddzielić biurko parawanem, zasłoną, panelem akustucznym. Podobnie jak w przypadku łóżka, biurko nie może znajdować się na linii drzwi-okno – osoba przy nim pracująca powinna mieć za plecami ścianę, a przed sobą widok na pokój. 

Sypialnia – musi być przede wszystkim zaciszna i przytulna. Łóżko należy ustawić tyłem do ściany, nigdy bezpośrednio pod oknem, tak, by leżąc w nim, widzieć przed sobą drzwi i całe pomieszczenie (poczujemy się bezpieczniej).  Meble – tylko z naturalnych materiałów, nigdy twardych i kanciastych. Komody, których używamy do przechowywania ubrań, powinny się zamykać. Nie wybierajmy tak modnych ostatnio otwartych garderób z luźno wiszącymi wieszakami. Aby jak najlepiej wykorzystać energię Yin, kojarzaną z siłą żeńską, odpowiedzialną za zdrowie, związki i płodność, nie zawadzi stworzyć przytulnej atmosfery – postawić na miłe tekstylia i  dodatki (świeczniki, lampiony). W pobliżu łóżka nie mogą znaleźć się lustra i urządzenia elektroniczne. 

> Zobacz też:  Jak zmienić wystrój mieszkania w jeden dzień? <

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: shutterstock

mieszkanie według feng shui
feng shui w domu