jak zmienić wystrój mieszkania w jeden dzień

Jak zmienić wystrój mieszkania w jeden dzień? O swoich sprawdzonych trikach odpowiada Katarzyna Stefaniak @mojdommojemiejsce

Jak to urządzić?

Czy można odmienić dom za pomocą samych dodatków? Jakich użyć trików? Pytamy Katarzynę Stefaniak, która uwielbia domowe metamorfozy i na swoim instagramowym profilu @mojdommojemiejsce prezentuje mnóstwo inspirujących pomysłów. Dom Kasi przeszedł niedawno kolejną metamorfozę. Tym razem zaaranżowała go w stylu country glam.

reklama

Czy da się zmienić wystrój mieszkania bez wielkiego remontu?

Wszystko się da! Dodatki i dekoracje mają wielką moc odmieniania wnętrza. Są to przede wszystkim tekstylia: poduszki, zasłony, dywany. Także oświetlenie i rośliny potrafią zdziałać cuda. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, możemy na przykład przestawić meble. Myślę, że takie proste manewry, jak zmiana miejsca kanapy, stolika, fotela pozwolą zaspokoić (przynamniej na jakiś czas) naszą chęć zmian. Na wyburzenia ścian przyjdzie odpowiedni czas…
 

Czy metamorfoza mieszkania niewielkim kosztem jest do przeprowadzenia?

Wiele zależy od naszej pomysłowości. Uważam, że tapety radykalnie odmieniają wnętrza. Nie musimy iść w koszty i kupować nie wiadomo jak drogich. Tańsze bywają równie dobre. Możemy przykleić taką tapetę tylko na jednej ścianie, a z kawałków, które zostaną, zrobimy dekorację. Można je oprawić w ramki i powiesić na innej ścianie. Będzie to kontynuacja wzoru we wnętrzu.

Możemy wykorzystać także meble z sieciówek i np. odmienić ich wygląd za sprawą różnego rodzaju luster albo paneli. Moda na tak zwane DIY trwa. W sieci jest mnóstwo filmików z pomysłami, jak przerobić takie meble i nie wydawać przy tym dużo pieniędzy.

Koniecznie zobaczcie METAMORFOZĘ DOMU KASI
 

Dywan to dodatek, który ma wielką moc! Jeżeli mamy ładną podłogę, wybierzmy mniejszy. Jeśli chcemy ukryć niedoskonałości naszej podłogi wybór powinien paść na większy rozmiar.

Jak zmienić wystrój wnętrza tylko za pomocą dodatków?

Kobieta zmienną jest, więc nawet najpiękniej zaaranżowana przestrzeń po jakimś czasie się znudzi. Możemy to zmienić za sprawą dodatków. Do metamorfozy użyjmy wspomnianych wcześniej tekstyliów, takich jak poduszki, dywany, koce czy narzuty. Kolejną rzeczą są dodatki, takie jak lampiony, świeczniki oraz świece. Jeśli mamy rodzinne zdjęcia w ramkach lub dekoracyjne grafiki ozdóbmy nimi półki i ściany. Aby wnętrze było spójne najlepiej, żeby dekoracje były utrzymane w jednym stylu. Nie przesadzajmy również z ich ilością. Trzymajmy się zasady – mniej znaczy więcej.

 

jak zmienić wystrój mieszkania bez remontu
Tym razem Kasia zaaranżowała dom w stylu country glam, łącząc rzeczy eleganckie ze swojskimi, wiklinę ze złotem.
jak szybko zmienić wystrój mieszkania
KLASYCZNIE I TROCHĘ SUROWO – tak wyglądał salon przed metamorfozą, Kasia urządziła go w szarościach, bielach, pudrowy różu i liliowym.


Ma pani swój sposób na zmianę wystroju salonu w jeden dzień? Załóżmy, że odwiedzają nas znajomi, których dawno nie widzieliśmy, chcemy ich zaskoczyć? Co robić?

Zależy, czy lubimy chomikować różne rzeczy. Na przykład ja ma wielką słabość do dywanów – jest ich w domu kilka, więc przykładowo zwijam różowy dywan, a potem rozwijam niebieski. Taki prosty manewr odmienia salon nie do poznania. Do tego poduchy i kolorystycznie dobrane dekoracje. Wisienką na torcie może być kompozycja świeżych pachnących kwiatów i już!. Na moim profilu na Instagramie @mojdommojemiejsce można zobaczyć, ile takich odsłon może mieć jedno wnętrze.
 

A inne przykłady dekoracji do domu, które odświeżą wystrój?

Nie tylko tekstylia i dekoracje odświeżają nasze wnętrza. Kolejny element to oświetlenie. Stworzy nastrój i będzie jednocześnie ozdobą wnętrza. W lampach możemy naprawdę przebierać – od efektownych i biżuteryjnych po proste i minimalistyczne. Nie wyobrażam sobie też domu bez roślin. Kwiaty są ostatnio bardzo modnym dodatkiem, a ozdobą mogą być także donice i osłonki. Ja bardzo często dekoracje wykonuję sama. Są to na przykład wianki na drzwi oraz stroiki. Zachęcam do tego, bo w ten sposób ćwiczymy naszą kreatywność.

Zobaczcie także, jak wyglądał dom Kasi przed metamorfozą
 

proste sposoby na zmianę wystroju mieszkania
jak szybko zmienić wystrój pokoju


Jaka baza wnętrza jest najbardziej uniwersalna i na co zwrócić uwagę, wybierając stolarkę, kolory ścian, etc.?

Neutralne kolory nigdy nie wychodzą z mody. Najlepszą bazą według mnie są wszelkie odcienie bieli, delikatne szarości oraz beże. Osobiście unikam ostrych, ciemnych kolorów, które mogą ograniczać – mając je na większych powierzchniach, trudniej potem zmienić wystrój domu. Podobnie jest ze stolarką. Biała to klasyk, ale również taka w kolorze naturalnego drzewa pasuje do wielu stylów. Wybierajmy solidne materiały. Takie, których nie będziemy musieli wymieniać po roku używania. To elementy, na których nie powinniśmy oszczędzać.
 

jak zmienić wystrój wnętrza za pomocą dodatków

Ma pani swoje ulubione sztuczki w urządzaniu wnętrza – za pomocą koloru, luster...?

Lustra we wnętrzu tworzą magiczny klimat. Dodatkowo sprawiają, że mieszkanie wydaje się większe, dlatego są nieodzownym elementem moich aranżacji. Podobnie jest z boazerią angielską oraz wszelkiego rodzaju sztukaterią. To elementy, których nie mogło zabraknąć w naszym domu.

Listwy dekoracyjne to mój numer jeden. Ozdobiłam nimi ramy wszystkich okien, jak również drzwi. Efekt jest naprawdę olśniewający, a cała stolarka wygląda jak robiona na zamówienie. Do tego rodzaju wykończenia wybierzmy twardszy materiał, odporny na uszkodzenia. Drewno lub listwy z poliuretanu. Do wykończenia sufitów można użyć tańszych styropianowych listew przysufitowych.

Z Katarzyną Stefaniak rozmawiała Beata Majchrowska
 

Przeczytajcie także: jak urządzić wnętrze bez pomocy projektanta i sprawdźcie, czy kolorowy sufit jest zarezerwowany tylko do wysokich wnętrz.

ZDJĘCIA: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: ANNA SALAK