salon w stylu rustykalnym

Jak urządzić przytulny salon w stylu rustykalnym?

Salon

Niektórzy mówią o nim styl bez retuszu, bo urzeka szczerością, prostymi rozwiązaniami i materiałami „ze skazą”. Nam kojarzy się z sielskimi wakacjami, domem za miastem pachnącym drewnem, jednym słowem z beztroską. Chcesz poznać go bliżej? Przedstawiamy salon w stylu rustykalnym. Zobacz, jak pięknie można go urządzić.

reklama
salon w stylu rustykalnym
ZDJĘCIE: PIOTR RATUSZYŃSKI, STYLIZACJA: AGATA DE VIRION

Styl rustykalny – z miłości do natury

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że styl rustykalny to nie tylko przytulne, pełne drewna wnętrza, ale sposób na życie. Tęsknisz na kontaktem z przyrodą? Chcesz się zdrowo odżywiać? Cenisz rękodzieło i masz szacunek dla tradycji? Nie jesteś sam! Coraz więcej młodych ludzi szuka swojego miejsca z dala od miasta, by móc odpoczywać od zgiełku metropolii w zgodzie z naturą i całym jej dobrodziejstwem.

W salonie rustykalnym czas zdaje się płynąć wolniej. Drewniane belki na suficie, podłoga z porowatego kamienia, a nie równo przycięte płytki, przecierane ściany zamiast idealnie gładkiej gładzi… Taki sielski obraz niewątpliwie pasuje do domu za miastem. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby styl rustykalny nieco „odmłodzić” i wpuścić do za próg miejskiego mieszkania.

dodatki do salonu w stylu rustykalnym
ZDJĘCIE: MICHAŁ SKORUPSKI, STYLIZACJA: AGNIESZKA WRODARCZYK/ HAPPY PLACE

Salon rustykalny w miejskiej dżungli?

Wnętrze domu powinno podążać za jego architekturą. Przyznasz przecież, że industrialny loft urządzony w typowym polskim dworku może wyglądać trochę śmiesznie. Podobnie jak rustykalny salon w nowoczesnym apartamentowcu. Zamiast iść w zaparte i kłaść góralskie bele na ścianach, spróbuj wpuścić do rustykalnego salonu trochę świeżości. Możesz połączyć niektóre elementy stylu rustykalnego z nowoczesnymi – otrzymasz ciekawy miks, a mieszanie stylów jest jak najbardziej w modzie! Rustykalna dekoracyjność może ciekawie wyglądać ze skandynawską prostotą lub prowansalskim romantyzmem. Czasem wystarczy jeden element, żeby salon urządzony w stylu rustykalnym zyskał nowe, przyjazne oblicze. Nad meblami, np. ręcznie ciosanym stołem ze starego drewna powieś designerską lampę, a kanapę rzeźbioną w parzenice obij tkaniną w nowoczesny wzór.

Jakie materiały i dodatki polubi salon w stylu rustykalnym?

Na pewno naturalne. Jeśli drewno (a bez niego styl rustykalny nie istnieje!) to ze wszystkimi jego niedoskonałościami: sęki, słoje i pęknięcia podkreślą tylko jego szlachetność. Kamień jak najbardziej, ale o nierównej strukturze wymytej przez rzeczny nurt. Jeśli spod tynku przebija surowa cegła to świetnie – nie chowaj jej pod farbą! Na podłodze możesz położyć drewniane dechy lub klinkier i narzucić dywan z wełny albo juty.

jak urządzić salon w stylu rustykalnym
ZDJĘCIE: JACEK KUCHARCZYK, STYLIZACJA: MAŁGORZATA TOMCZYK
salon rustykalny aranżacje
STYLIZACJA I ZDJĘCIE: MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK
STYLIZACJA I ZDJĘCIE: MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Do przechowywania drobiazgów w rustykalnych wnętrzach świetne będą kosze z wikliny – są bardzo dekoracyjne – jeśli chcesz, żeby wyglądały nowocześniej pomaluj je na czarno lub biało. Dodatki do salonu rustykalnego najpiękniej będą wyglądały w wersji z kutego lub odlewanego metalu – wszelkiego rodzaju ptaszki, okucia, uchwyty – lub z ręcznie zdobionej ceramiki. Zasłony ze spranego lnu zestaw z firankami z białej koronki, a nad ciężką dębową komodą powieś współczesną makatkę albo makramę.

Czego unikać w salonie rustykalnym?

  • Sztucznych surowców – plastik wręcz nie ma tam wstępu.

  • Błyszczących powierzchni – zamiast mebli na wysoki połysk – olejowane lub woskowane drewno o satynowej, ciepłej w dotyku strukturze. 

  • Jaskrawych kolorów – jeśli nie możesz się powstrzymać postaw na jeden mocny akcent. Wystrój rustykalny salonu lubi łagodne, ciepłe barwy występujące w przyrodzie: piaskowe beże, brązy, ugry, zielenie, ochry oraz sepie.

  • Zbyt ostrego światła – zwłaszcza o chłodnej barwie. Salon rustykalny ma być przytulny i nastrojowy.

> Więcej pięknych wnętrz w stylu rustykalnym zobaczysz na WerandaCountry.pl <

Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: archiwum Werandy i Werandy Country
Zdjęcie główne: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA