Aranżacja małej sypialni – pomysły i inspiracje, jak urządzić przytulne miejsce do odpoczynku na niewielkiej przestrzeni
SypialniaMała sypialnia też może być przytulna i funkcjonalna. Sprawdź, jak urządzić niewielkie pomieszczenie, by spać w nim zdrowo i wygodnie wypoczywać. Oto nasze pomysły i inspiracje na aranżację małej sypialni!
Co wybrać do niewielkiej sypialni, gdy nie dysponujesz dużym metrażem?
Mała sypialnia to wielkie wyzwanie? Sami się przekonajcie. Niektórzy twierdzą, że tak. W istocie, trzeba się więcej nakombinować, ale z pewnością warto. W zamian dostaniemy piękne, funkcjonalne wnętrze, niejednokrotnie bardziej przytulne i wygodne niż w przypadku dużego pomieszczenia.
Oczywiście, niewielki metraż zobowiązuje. Wiadomo, wszystkiego na nim nie zmieścimy. Tu liczy się każdy centymetr. Aranżacja małej sypialni to dobra szkoła rezygnacji. Schowek zamiast szafy, szuflada na pościel pod łóżkiem, pojemnik z miejscem do przechowywania w miejsce garderoby.... A do tego jasne kolory, które optycznie uczynią przestrzeń bardziej komfortową i przemyślane oświetlenie, które potrafi zdziałać cuda. Pomysłów na aranżacje małej sypialni jest wiele.
Podpowiadamy rozwiązania do niewielkiej sypialni, które optycznie powiększą, stworzą modny wystrój, pomogą uniknąć błędów i wykorzystać przestrzeń w stu procentach. Wszystko po to, by małe wnętrze było funkcjonalne, piękne i wygodne!
Aranżacja sypialni – jasne kolory i gładkie materiały to dobry wybór do małego pomieszczenia
Jak urządzić małą sypialnię w bloku z wielkiej płyty, by wydawała się większa? Przede wszystkim wykorzystaj jasne kolory. Mała przestrzeń je polubi. Optycznie powiększają, rozświetlają i wcale nie muszą być zimne.
Do wyboru masz całą gamę pięknych odcieni – począwszy od tonacji bieli, tej chłodnej, świetlistej, na ciepłej, typu off-white kończąc. Powiększeniu wnętrza będą sprzyjać perłowe i gołębie szarości, tak lubiane i modne ostatnio beże, no i cała paleta pasteli.
Stosuj zasadę tone-sur-tone albo zaaranżuj sypialnie w modnym trendzie color drenching. Ściany pomaluj jaśniejszym odcieniem i na takim tle komponuj elementy różnicując odcienie. Wykorzystaj naturalne światło. Jeśli tylko możesz odsłaniaj okna, niech wpada go do środka jak najwięcej.
Przytulny wystrój małej sypialni – o czym pamiętać urządzając małe wnętrze
Przede wszystkim o tkaninach. Nic tak nie dodaje ciepła jak właśnie one. W małej sypialni nie może ich zabraknąć. Zaściel łóżko pościelą z naturalnych materiałów – przyjaznego charakteru nada surowy len czy bawełna.
Ściel warstwowo – na pościel połoz kapę, a na nią narzuć lżejszy pled, koce i koniecznie wykończ warstwami poduch. Wykorzystaj dekoracyjne poszewki – efektowne desenie łącz na zmianę z gładkimi, żeby zbyt duża ilośc wzorów nie zrobiła niepotrzebnego miszmaszu.
Jeśli lubisz ciemne kolory, nie rezygnuj. Jeśli pomalujesz na jeden wyrazisty odcień ścianę, a łóżko zaaranżujesz w jasnych kolorach, całość nie przytłoczy małego wnętrza.
Jeśli nie masz miejsca na duże łóżko z wysokim tapicerowanym zagłówkiem, zrób niewielka półkę, wykończ ją sztukaterią i pomaluj na kolor ściany. Z powodzeniem zastąpi wezgłowie, będzie wyglądać ciekawie i lekko!
Przeczytaj też: Jaki kolor do sypialni wybrać, by lepiej wypocząć i dobrze się wyspać?
Aranżacja małej sypialni – jak zaaranżować miejsce do przechowywania i dobrze wykorzystać przestrzeń
W małej sypialni warto wykorzystać każdy centymetr i gdzie tylko się da szukać dodatkowej przestrzeni.
Musisz postawić na meble wielofunkcyjne. Nie obawiaj się – te designerskie wyglądają jak elementy dekoracyjne, wizualnie dodają sznytu i mają ciekawe rozwiązania. Warto wybrać na przykład łóżko z pojemnikiem – dodatkowa przestrzeń pod łóżkiem jest na wagę złota. Do łask wracają też dawne tapczany – stelaż z materacem unosi się w górę odsłaniając dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli.
Zamiast tradycyjnych szafek nocnych możesz wykorzystać kompaktowe pufy z pojemnikami pod wiekiem. Można na nich przysiąść (sprawdzą się jako siedzisko), odłożyć książkę czy odzież, a przy okazji schować do środka niepotrzebne drobiazgi.
Aranżacja małej sypialni z szafą – jak ją urządzić, by nie zagracić przestrzeni
W każdej sypialni potrzebne jest miejsce do przechowywania, ale pomyśl czy rzeczywiście szafa jest niezbędna. Jeśli tak zastanów się, gdzie ją postawić. Urządzać zawsze trzeba mądrze.
Sypialnia na poddaszu czy w bloku często jest mało ustawna. Dopasuj wielkość szafy do wysokości ścian. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, ale nieduże, lepiej pójść w model wąski, ale za to głęboki i wysoki – taki mebel zabierze mniej miejsca wszerz.
W przypadku sypialni na poddaszu ze skosami sprawa jest jasna – musisz zagospodarować każdy centymetr, żeby dopasować szafę do trudnej przestrzeni. Najlepiej więc zrobić ją na zamówienie u stolarza.
Warto wykorzystać na szafę wnękę, jeśli taką posiadasz – wtedy szafa idealnie wpasuje się w niszę i nie będzie przeszkadzała.
Inspiracje i pomysły na małą sypialnię z garderobą
Mała sypialnia z garderobą? To właściwie wydaje się niemożliwe, ale czasem można sprytnie wykorzystać dostępną przestrzeń tak, by ją zmieścić.
Wydziel jedno miejsce, na przykład wzdłuż ściany i zamknij je. Sprawdzą się przesuwne drzwi, ale w tym przypadku postaw na szklane – będą lżej wyglądać i optycznie powiększą przestrzeń. J
Preferujesz bardziej ekonomiczne lub szukasz tymczasowego rozwiązania? Postaw na tradycyjną zasłonę. Strefa za nią będzie pełnić funkcję garderoby. Użyj tkaniny w kolorze, który dominuje w sypialni, na przykład w odcieniu ścian – zasłona, która zleje się ze ścianami będzie prawie niewidoczna. Możesz ją odsłonić, jeśli jest taka konieczność, by zyskać dodatkową przestrzeń. Powieś lustro za zasłoną, a odsłaniając ją uzyskasz optyczne powiększenie przestrzeni, która odbije się w tafli.
Komoda – czy w niewielkiej sypialni warto ją mieć?
Jeśli komoda jest kompaktowych rozmiarów, lekka i nie dominująca gabarytowo, z pewnością w sypialni doskonale zagra.
Unikaj ciężkich modeli, stylizowanych antyków na masywnych nogach – w małych sypialniach w mieszkaniach w bloku będą wyglądać jak słoń w składzie porcelany. Taka zawalidroga nie przyniesie żadnego pożytku.
Wybieraj komody w stylu nowoczesnym, o prostych kształtach i nienachalnej formie – nawet w klasycznie urządzonej sypialni będą prezentować się dobrze.
Świetnie sprawdzi się witryna – równo ułożone na półkach swetry czy koszyczki z bielizną, mogą dodać uroku aranżacji sypialni. Komodę warto wykorzystać nie tylko do przechowywania, ale też wyeksponowania dekoracyjnych dodatków, czy postawienia lampek nocnych, które stworzą klimat po zmroku.
Co z miejscem do spania – łóżko do małej sypialni czy rozkładana sofa?
Są tacy, którzy mogą spać tylko na łóżku i tacy, którym spanie na rozkładanej sofie nie przeszkadza. Zastanów się, do której grupy należysz.
Łóżko do małej sypialni powinno być jak większość mebli lekkie. Najlepiej na wysokich nóżkach, które będą odrywać je od ziemi. Przy okazji zyskasz dodatkowe miejsce pod ramą do wstawienia np. szuflady na sezonowe ubrania czy pościel.
Kanapa natomiast ma tę zaletę, że na dzień można ją złożyć i wykorzystać do siedzenia. Zajmuje też mniej miejsca. Sprawdzi się zwłaszcza w małej sypialni połączonej z częścią dzienną. W takim przypadku warto strefę do spania czymś odgrodzić od reszty – to może być niska ściana typu pony wall, parawan albo drzwi przesuwne z transparentnego szkła – jeśli udrapujesz w nich zasłony, wieczorem zapewnią intymność i przytulność.
Sprawdź: Jak wybrać łóżko do sypialni i dopasować je do stylu wnętrza?
Urządzenie małej sypialni – nowoczesna sypialnia z home office
Nasza sypialnia często łączy dwie funkcje. Pokoju do nocnego wypoczynku i miejsca do pracy zdalnej. Nawet w małej i wąskiej sypialni znajdzie się kącik na niewielkie biureczko, najlepiej jak najpłytsze. Jeśli pracujesz z laptopem nie powinno zależeć ci na szerokości biurka.
Sprawdzi się też konsola – jest zgrabna, filigranowa, możesz postawić ją pod oknem, wcisnąć we wnękę czy ustawić przy łóżku zamiast nocnej szafki. Kiedy nie pracujesz posłuży za toaletkę. Z powodzeniem postawisz na niej lampkę, ale nie zagracaj jej – pamiętaj, że w małej sypialni obowiązuje bezwzględny porządek i minimalizm.
Urządzając home office postaw na najważniejsze elementy – im mniej mebli i dodatków tym więcej miejsca. Jeśli pokój ma służyć do pracy naprawdę ogranicz gabaryty łóżka, żeby było czym oddychać. Dla dwóch osób w zupełności sprawdzi się w małej sypialni łóżko o szerokości 140 cm.
Wystrój małej sypialni – pomysłowo zaaranżowana ściana za łóżkiem
Nie wiesz co zrobić z pustą ścianą za łóżkiem, a brakuje ci półek na książki czy bibeloty? Sprawa jest prosta – zrób za łóżkiem ścianę z półkami. Na przykład ze szlachetnego gatunku drewna lub płyty oklejonej efektownym fornirem. Nie dość, że będzie wyglądała atrakcyjnie, to zdobędziesz podatkowe miejsce do przechowywania.
Zaprojektuj ścianę tak, by pomiędzy półkami zmieścił się zagłówek łóżka – efekt będzie bardzo ciekawy. Wato czasem wybrać niebanalne rozwiązania czy oryginalne meble i dekoracje, żeby aranżacja sypialni była jedyna w swoim rodzaju.
Zobacz też: Co powiesić nad łóżkiem w sypialni? 10 inspirujących pomysłów na dekorację ściany
Tekst: MD
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe