reklama

Jaki stół do jadalni: okrągły czy prostokątny

Kolekcje

Pierwszy pomieści więcej gości, ale zajmuje pół pokoju. Drugi łatwiej ustawić, ale nie z każdym uda się zamienić słowo. Który stół wybrać?

Klasyka: okrągły stół, stylizowane krzesła

Jaki stół do jadalni wybrać, podpowiedzą choćby filmy. Pamiętacie „Lepiej późno niż później”, gdy na kolację w domu Eryki zostaje zaproszony Harry? Ogromna, kremowo-brązowa jadalnia, a w niej okrągły ciemny stół na jednej nodze. Z tyłu biały kredens z kolekcją talerzy. Stylizowane krzesła z szykownymi pokrowcami w szaro-błękitne kwiaty. Klasyka w najlepszym wydaniu.

Jadalnia w stylu country chic

Albo „Pod słońcem Toskanii”, scena, gdy Frances Mayes podaje robotnikom włoskie przysmaki. Jadalnia – w amfiladzie z kuchnią. Prostokątny stół z grubym blatem stoi pod ścianą ze starymi freskami. Kolory: kremy, zielenie, palona sjena. Słowem: country chic.

Pomysł podsuną również znani projektanci i targi wnętrzarskie. Ikony dizajnu wcale się nie starzeją, weźmy okrągły stół Japończyka Isamu Noguchiego ze szklanym blatem wspartym na nodze z drutów (dla Vitry) czy prostokątny Spoon Table Antonia Citterio (dla Kartella) na nogach czerwonych i zgiętych jak u ptaka. W Mediolanie rok temu clou programu były nogi. Skręcone jak śruba (Tonin Casa), tak cienkie, że wydaje się, iż nie udźwigną blatu (projekt braci Bouroullec dla marki Magis) albo jak pieniek drzewa (Gervasoni). Szkoda, że zwykle możemy wybrać tylko jeden stół.

POLECAMY TAKŻE: Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim

Opracowanie: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Serwisy Prasowe Firm

reklama
reklama