ułożenie sztućców na stole

Biżuteria na stół – wybieramy najpiękniejsze złote, srebrne i kolorowe sztućce

Jadalnia

Układając sztućce na stole, musisz trzymać się ustalonych zasad. Za to wybierając je, możesz zaszaleć! Oto najpiękniejsze – na co dzień i na święta – złote, srebrne i bajecznie kolorowe sztućce.

reklama
Sztućce Cordage, ze stali szlachetnej pokrytej 24-karatowym złotem, Alain Saint-Joanis, bonadea.com

Najpiękniejsze sztucće – złote, srebrne i kolorowe


Eleganckie złote sztućce na stole

Polerowane albo matowe – nakrycia stołu ze złotymi sztućcami zawsze wyglądają luksusowo. Niektóre sztucće są bardzo dekoracyjne, mają trzonki zdobione pięknym grawerunkiem. Takie łyżki, noże i widelce najlepiej ułożyć obok porcelany, na wykrochmalonych serwetkach z haftem. Te gładkie, skromniejsze, ozdobią stół nowocześnie nakryty.

Klasyczne srebrne sztućce

Wyglądają pięknie, ale srebrne sztućce są ciężkie. Dlatego popularnością cieszą się lżejsze, platerowane. Jedne i drugie po użyciu trzeba wypolerować miękką szmatką i schować do szuflady wyściełanej suknem. Jak je układać? Pasują do nakryć porcelanowych, innych sreber i drewna.

> Zobacz też: 4 pomysły na dekorację stołu, które idealnie sprawdzą się na każdym przyjęciu <

Kolorowe sztućce nie tylko dla dzieci

Jak przekonać małego niejadka do jedzenia? Dając mu kolorowe sztućce! Ale nie tylko dzieci je polubią. Niektóre są tak piękne, że będą wspaniałą ozdobą także na stole dorosłych. Kolorowe widelce, noże, łyżki i łyżeczki mienią się różnymi odcieniami, więc ubarwią i urozmaicą nakrycia dla gości. Są też zestawy sztućców wyłożonych kolorową, pastelową emalią. Ułożysz je na stole obok kolorowej ceramiki, minimalistycznych białych talerzy oraz eleganckiej porcelany na haftowanym obrusie.

> Zobacz także: Kwitnąca jadalnia – piękna porcelana i obrusy na stół z motywem kwiatów <

sztućce na stole
Zestaw sztućców do ryb, Robbe & Berking, shop.robbeberking.com
kolorowe sztućce
Sztućce Gustave, stalowe z kolorowymi, akrylowymi rączkami, Sabre Paris, sabre.fr
ułożenie sztućców zasady
Oksydowane sztućce z efektem patyny, Blanc MariClo’ Polska, blancmariclo.pl

Savoir-vivre – zasady i ułożenie sztućców

Jak ułożyć sztućce na stole? Po które sięgnąć w pierwszej kolejności? Nakrywanie stołu to sztuka. Na początek warto poznać kilka prostych, podstawowych zasad.

  • Nakrycia stołu powinny odpowiadać liczbie gości i rodzajowi menu, jakie planujesz podać.

  • Sztućce układa się zgodnie z kolejnością serwowanych dań, dlatego jeżeli przy nakryciu jest kilka rodzajów sztućców i nie wiesz, których użyć w pierwszej kolejności, zawsze zaczynaj od tych leżących najdalej od talerza. 

  • Po prawej stronie talerza połóż noże oraz łyżki, natomiast po lewej widelce.

  • Sztućce deserowe połóż przed talerzem – łyżeczkę na górze, a pod nią widelczyk. Ich trzonki powinny być skierowane w przeciwne strony – łyżeczki w prawo, widelczyka w lewo.

  • Przy jednym nakryciu powinny być tylko trzy pary sztućców. Jeśli to koniecznie, kolejne sztućce możesz podać gościom wraz z następnym daniem.

  • Użytych sztućców nigdy nie odkładaj na stół. Odłóż je na swój talerz.

  • Jak prawidłowo odłożyć sztućce, jeżeli musisz na chwilę odjeść od stołu, ale będziesz kontynuować posiłek? Połóż na talerzu widelec na godzinę ósmą, a nóż na godzinę czwartą. Łyżkę po prostu zostaw w talerzu z zupą.

  • Jak zasygnalizować, że skończyłeś jeść? Łyżkę odłóż na talerz. Nóż i widelec połóż na talerzu równolegle do siebie, tak by ich trzonki wskazywały godzinę piątą.

Krótka historia sztućców – łyżki, noża i widelca

Historia łyżki sięga już czasów neolitu, kiedy ludzie korzystali z muszli lub łupin owoców. Około 1500 roku p.n.e. pojawiła się łyżka drewniana. Ale z naszego punktu widzenia wciąż wydawała się dziwaczna – miała bardzo szeroki trzonek, niewiele dłuższy od czerpaka. Łyżki z metalu wytwarzali starożytni Egipcjanie. Rzymianie używali srebrnych, na przykład do wydłubywania ostryg z muszli. Z kolei Grekom służyły do jedzenia zup. W średniowieczu, kiedy zupy prawie zniknęły z jadłospisów, łyżek używano raczej rzadko. Trzeba było kolejnych trzystu lat, by wróciły do łask i nabrały ostatecznych kształtów. Łyżki są chyba najbardziej dekoracyjne wśród sztućców. Na ich rączkach pojawiały się daty, herby, inicjały właścicieli, z czasem także przysłowia i moralizatorskie sekwencje.

> Zaciekawiony? Przeczytaj więcej o historii sztućców w artykule: Kariera widelca i łyżki <

Nóż bliski temu, który współcześnie znamy – o zaokrąglonym ostrzu – pojawił się dopiero na przełomie XVI i XVII. Zawdzięczamy go kardynałowi Richelieu, który słynął z przywiązania do etykiety i nie mógł znieść widoku biesiadników dłubiących sobie nim w zębach. Dlatego kazał noże opiłować. Potem pomysł skopiowali inni.

Widelec zagościł na stole dopiero w XVII wieku. I szybko zaczął nadawać ton, bo mnogość zębiastych sztućców świadczyła o bogactwie domu. Innych widelców używano do jedzenia krewetek, innych do nakładania ryb czy przystawek. W miłości do widelców przodowali Amerykanie, u których w XIX wieku na jednym stole mogło się pojawić nawet dwadzieścia różnych sztućców!

Zobacz więcej pięknych zestawów sztućców w galerii zdjęć

Teksty: Joanna Kornecka, Dorota Mrówka, Beata Woźniak
Zdjęcia: materiały prasowe