reklama

Aranżacja salonu: zdjęcia

Salon

Urządzasz pokój dzienny? A może znudziła Ci się dotychczasowa aranżacja salonu? Zdjęcia w naszej galerii mogą Cię zainspirować i zachęcić do zmian.

Jak urządzić salon?

Najważniejszy mebel w salonie? Oczywiście kanapa! Może być narożna lub modułowa, ogromna i miękka lub skromniejsza, za to z towarzyszącymi jej pufami lub fotelami do kompletu. 

Charakter całago wnętrza zależy właśnie od niej. Dlatego trzeba wybrać ją z namysłem, uwzględniając także wielkość pokoju. Zbyt mała kanapa w przestronnym salonie sprawi, że nie będziemy mieli ochoty spędzać tu wiele czasu i nie poczujemy się komfortowo. Z kolei za duża w małym pomieszczeniu przytłoczy. I nie zostawi miejsca na inne meble i wyposażenie.

Kanapa już stoi. Co dalej? Teraz warto zbudować wokół niej nastrój i nadać pożądany styl. Ma być swojsko i przytulnie? Ułóż na niej kolorowe poduszki i koce. Lubisz styl francuski? Przykryj sofę i fotele stylowymi, jasnymi narzutami z frędzlami. Stawiasz na minimalizm? Nie kupuj poduszek. Zainwestuj za to w dizajnerski stolik kawowy - niech zaskakuje kształtem i funkcjonalnością. Lubisz wnętrza retro? Ustaw sofę i fotele w pewnej odległości od siebie - najlepiej niech dzieli je dywan. Oczywiście pasujący do epoki. 

reklama

Aranżacja salonu z jadalnią

W salonie urządzasz też jadalnię? Musisz oprócz mebli wypoczynkowych wstawić do pokoju stół i krzesła. Jak je ustawić? 

Sprawdzonym rozwiązaniem jest usytuowanie stołu "za plecami kanapy". To najprostszy sposób na wyodrębnienie części jadalnej i wypoczynkowej pokoju dziennego. Taki podział dobrze wygląda zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Ale nie jest to jedyna możliwość. Ważne jest tylko, by pomiędzy częścią jadalnianą a salonową dało się swododnie przejść. Poszukaj takiego ustawienia, które umożliwi Ci sprawne i bezpieczne przeniesienie tacy z kawą.

W salonie stoi lub wisi telewizor? Zwróć więc uwagę także na to, czy dobrze go widać z części jadalnianej. Jeśli chcesz, by przy stole jadło się i rozmawiało, a nie oglądało wiadomości, ustaw meble tak, by nie dało się zerkać na ekran.

Jak urządzić mały salon?

W małym salonie generalnie może znaleźć się to samo, co w dużym (czyli kanapa, fotele i pufy, stolik kawowy, telewizor i kominek, a nawet regał na książki), ważne jest jednak, by proporcje mebli i ich ustawienie pasowały do gabarytów pomieszczenia. Zasada urządzania małego salonu wcale nie brzmi więc "mniej", tylko "z koncepcją". Jeśli wszystko jest przemyślane i spójne, a przedmioty mają swoje miejsce, panuje harmonia. I porządek. A co lepiej służy miejscu do wypoczywania niż panujący w nim ład i porządek?

No, może jeszcze jasne kolory (optycznie powiększają), lustra i duże okna (ten sam efekt). Banał, ale skuteczny. 


red.
fot. Michał Skorupski, Aneta Tryczyńska, Igor Dziedzicki, Rafał Lipski 

reklama

Zobacz również: