jak ustawić kanapę w salonie

Jak ustawić kanapę w salonie – sposoby na aranżację sofy w dużym i małym pokoju dziennym. Praktyczne wskazówki!

Salon

Sofa to królowa salonowej aranżacji. Bez niej pokój dzienny nie istnieje. Mebel może spełniać różne funkcje: zapewniać błogi relaks i komfortowy odpoczynek, nadawać niepowtarzalny styl aranżacji, ale też wyznaczać strefy  w mieszkaniu. Jak ustawić kanapę w salonie? Zobacz nasze sprawdzone sposoby na aranżację sofy w dużym i małym pokoju dziennym.

reklama

Kanapa to najważniejszy mebel w salonie. Spełnia różne role: jednoczy rodzinę podczas wspólnych rozmów czy wieczornych seansów, wyznacza strefy we wnętrzu, nadaje mu styl oraz charakter i jest oczywiście wygodna oraz przytulna. To mebel, który zapewnia komfortowy odpoczynek. Ale nawet niewielka sofa ma całkiem spore gabaryty. Jak zatem sobie z nią poradzić? Jak sprawić, żeby nie była zawalidrogą, a atrakcyjnym i praktycznym siedziskiem? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Strefa relaksu z sofą w roli głównej – jak ustawić meble w salonie, by stworzyć wygodne i funkcjonalne wnętrze

Sposobów na aranżację salonu jest wiele. My przetestowaliśmy te najbardziej praktyczne. Mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązania zainspirują cię, żeby stworzyć miejsce, w którym wypoczynek będzie prawdziwą przyjemnością. Oto nasze sprawdzone układy z meblami wypoczynkowymi w roli głównej:

1. Sofa pod ścianą – ustawienie popularne, ale nie jedyne

Z pewnością może się sprawdzić w małym salonie, gdzie pusta przestrzeń na środku jest na wagę złota. Mebel nie zakłóca przemieszczania się po małym pomieszczeniu. Po bokach sofy zazwyczaj zostaje sporo miejsca na zbudowanie kompozycji – możesz ustawić mały stolik kawowy, donice z kwiatami, podłogową lampę, a ścianę nad kanapą wykorzystać do powieszenia obrazu lub ładnie oprawionych plakatów – w ten sposób stworzysz przytulną strefę wypoczynkową.

Ustawienie kanapy pod ścianą w pokoju ma też dobre strony, jeśli lubisz oglądać telewizję lub kino domowe. Ścianę telewizyjną w salonie najlepiej urządzić naprzeciwko, a będziesz mogła swobodnie, bez skręcania głowy, oglądać seans.
 


2. Kanapa na środku salonu – czy to dobry pomysł na aranżację wnętrza?

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na ustawienie kanapy na środku pomieszczenia, zrób to. Będzie przyciągała wzrok. Dopasuj ją do innych mebli w pokoju dziennym i stylu wnętrza, by stworzyć spójną aranżację. Jeśli chcesz, żeby była mocnym punktem w salonie warto rozważyć efektowną tapicerkę – gładką w wyrazistym kolorze lub w spokojniejszym odcieniu za to w ładny deseń.

Kanapy i fotele ustawione w centrum pokoju mają wyeksponowane plecy. A zatem muszą być one atrakcyjne, bo będą widoczne z każdej strony. Jeśli nie są estetyczne, warto zastanowić się, jak odciągnąć od nich wzrok. Rozwiązaniem może być dostawienie do nich innego mebla, np. konsoli lub komody – postaw na nich lampę na ładnej podstawie, tacę ze świecami zapachowymi, ozdobne figurki, oprawione zdjęcia, wazon z kwiatami. Podkreślisz w ten sposób nie tylko urodę kanapy, ale całego kącika wypoczynkowego. Zamiast konsoli możesz wykorzystać też lekki, ażurowy regał – taki rodzaj meblościanki zrobi atrakcyjne tło. Kanapa stojąca na środku salonu pomoże wydzielić też strefę wypoczynku, gdy pokój jest salonem ze stołem jadalnianym. Za pomocą mebla oddzielisz funkcję jadalni od części telewizyjnej.

Ściana za kanapą to dobre miejsce dla obrazów i dekoracji ściennych. Można też położyć na niej ozdobną tapetę, powiesić zegar, półki, kwietniki albo pomalować ją kolorową farbą. Zobacz 10 pomysłów na ścianę za kanapą!
 

SOFA SIESTA, SALONY AGATA, AGATAMEBLE.PL
projekt wnętrza: ewelina ślotała, zdjęcie: marcin grabowiecki, stylizacja: katarzyna sawicka


3. Dwie sofy w salonie – dwie kanapy prostopadle czy naprzeciwko siebie?

Dwie sofy w salonie potrafią „zrobić” całą aranżację. Ale uwaga: to rozwiązanie do naprawdę dużych wnętrz. Dwa spore meble stojące obok siebie muszą „oddychać”, żeby dobrze wyglądać i nie przytłoczyć całej aranżacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są dwie jednakowe sofy ustawione symetrycznie, naprzeciwko siebie. Jeśli przy każdej z nich z boku stanie stolik pomocniczy lub niewielka szafka, stworzysz harmonijne, stylowe wnętrze. W dużych salonach często dopełnieniem kompletu wypoczynkowego jest kominek, przy którym spędzamy czas z rodziną.

Jeśli chcesz trochę zaszaleć, lubisz wnętrza eklektyczne, postaw na dwa kontrastujące ze sobą meble – w różnych obiciach, wielkościach, a nawet kształtach. Oczywiście meble do salonu powinny mieć wspólny mianownik, dzięki któremu unikniesz stylistycznego chaosu.

Równolegle położone kanapy wprowadzają ład i porządek, ale to nie znaczy, że źle będą wyglądały w układzie prostopadłym. Sofy postawione prostopadle do siebie stworzą aranżację na kształt litery L, niczym narożnik. Między nimi może znaleźć się stolik kawowy, stojak na czasopisma lub kwietnik. Popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza przy dużej liczbie domowników, są trzy sofy plus fotel.
 


4. Czy kanapa pod oknem w salonie to dobre rozwiązanie?

Czy można ustawić sofę pod oknem? Tak, pod warunkiem, że okno ma szeroki parapet. Możesz go wtedy wykorzystać podobnie jak konsolę – wyeksponować na nim albumy, kwiaty, dekoracyjne dodatki. Będą miłą dla oka oprawą.

Kanapa pod oknem to rozwiązanie, które sprawdzi się w małym mieszkaniu oraz długim i wąskim salonie, gdy zależy ci na każdym metrze wolnej przestrzeni. Urządzając niewielki salon pamiętaj, żeby odsunąć nieco sofę od szyb. Między oknem a meblem powinno powstać wygodne obejście. No i wybierz model, który nie przesłoni widoku (najlepiej, żeby sięgał do wysokości parapetu).

Zastanawiasz się, jak urządzić duży albo mały salon z jadalnią? Podpowiadamy, jak modnie odświeżyć wystrój wnętrza. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia salonów z magazynu Weranda.
 


5. Modułowy narożnik w pokoju dziennym – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Narożnik jeszcze do niedawna kojarzył się z niezbyt atrakcyjnym meblem rodem z PRL-u, który był nieodzownym elementem ciasnych mieszkań w blokach. Współczesny mebel nie ma z nim nic wspólnego. Nowoczesne narożniki projektuje się z modułów, które można dowolnie ustawiać budując z nich mebel wypoczynkowy dostosowany do naszych potrzeb.

Układaj elementy jak puzzle komponując z nich szezlong, sofę dwu- lub kilkuosobową, pojedyncze pufy… Możesz w ten sposób zabudować nie tylko narożny kąt, ale ustawiać meble na środku przestronnego salonu. Narożnik świetnie sprawdzi się też do rozgraniczenia stref w pokoju dziennym. Jego krótsza część może być przepierzeniem oddzielającym salon od przedpokoju, a dłuższa wydzielać strefę wypoczynku od aneksu kuchennego.
 

6. Sofa z funkcją spania – gdzie najlepiej postawić ją w salonie?

Czasem sofa musi pełnić podwójną rolę – w dzień służy do relaksu, w nocy zmienia się w łóżko do spania (będzie jeszcze bardziej funkcjonalna, gdy będzie wyposażona w pojemnik na pościel). Jeśli jest rozkładana codziennie zwróć uwagę, żeby było to jak najmniej uciążliwe.

W jakim miejscu najlepiej ją postawić? W takim, żeby jej rozkładanie nie wiązało się z przestawianiem co wieczór wszystkich mebli. Ustawienie pod ścianą sprawi, że po rozłożeniu zajmie całą przestrzeń na środku małego salonu – wtedy większość mebli zaaranżuj pod ścianą. Jeśli będzie rozkładana sporadycznie (podczas niezapowiedzianych wizyt) możesz postawić ją centralnie, np. prostopadle do innej sofy (układ równoległy w tym przypadku to raczej kiepski pomysł).
 

Narożnik FEZA, PROJ. KAŁASA CONCEPT, zdjęcie: MARCIN GRABOWIECKI, NOBONOBO.PL
Narożnik NEVADA na drewnianych nóżkach, MEBLEVIPDESIGN.PL


7. Jak ustawić meble w małym salonie – 10 pomysłów, jak rozplanować nieduży, funkcjonalny i przytulny kącik wypoczynkowy

Pokój o niewielkim metrażu to twardy orzech do zgryzienia. W małym salonie w bloku ilość miejsca jest ograniczona. Jak go urządzić i jak rozmieścić wszystkie potrzebne sprzęty, żeby nie potykać się o meble i mieć sporo przestrzeni? Zadanie komplikuje się, kiedy mały salon ma pełnić nie tylko rolę wypoczynkową, ale też miejsca do pracy i kącika jadalnianego.
 

Zasady ustawiania mebli w salonie. Oto 10 pomysłów, dzięki którym połączysz funkcjonalność z estetyką:

  1. Pójdź na kompromis – z niektórych sprzętów i mebli (zwłaszcza o dużych gabarytach) możesz przecież zrezygnować.

  2. Nie sil się na ustawianie sofy na środku, bo choćbyś nie wiem, jak nią manewrowała i tak zajmie połowę cennego miejsca.

  3. Staraj się jak najwięcej mebli zgrupować pod ścianą. W ten sposób zyskasz sporo wolnego miejsca na środku, a salon będzie sprawiał wrażenie otwartej przestrzeni i przez to optycznie wyda się większy.

  4. Sofa? Najlepiej sprawdzi się narożnik. Wykorzystasz w ten sposób co do centymetra nieustawny kąt i ściany – obudowane meblami będą w pełni wykorzystane, a wokół zrobi się przytulnie.

  5. Wybieraj meble wielofunkcyjne. Stolik kawowy – lekki, ażurowy. Idealnym rozwiązaniem będzie stolik typu trzy w jednym – nieużywany możesz wsunąć jeden pod drugi. Puf (okrągły lub prostokątny) może pełnić funkcję stolika – postawisz na nim tacę z filiżankami, a kiedy zabraknie miejsca na sofie wykorzystasz do siedzenia (model ze schowkiem dodatkowo posłuży do przechowywania).

  6. Pamiętaj, że meble na nóżkach są lżejsze. Sprawiają wrażenie jakby lewitowały nad podłogą – nadadzą wnętrzu optycznej lekkości

  7. Zadbaj o odpowiednią ilość naturalnego światła. Zobacz, jak wpuścić więcej światła do wnętrza.

  8. Lampę podłogową zastąp dwoma kinkietami nad sofą. Długie, ruchome ramiona pomogą kierować źródło światła w dowolne miejsce – nad stolik lub… książkę.

  9. Unikaj intensywnych kolorów, struktur i deseni. Gładkie powierzchnie, z delikatnym połyskiem i jasne kolory optycznie powiększają całe wnętrze.

  10. W długim i wąskim salonie unikaj stawiania ciężkich mebli na długiej ścianie (w ten sposób wyda się jeszcze węższy) – lepiej wykorzystać ją na zamontowanie lustra, które zmultiplikuje przestrzeń i optycznie poszerzy. A gdzie postawić kanapę? Na krótkiej ścianie – nawet pod oknem – wtedy po przeciwległej stronie możesz powiesić telewizor lub postawić go na szafce rtv.

Czy nasze pomysły pomogły ci zaaranżować sofę w pokoju dziennym? Jeśli jeszcze nie wiesz, jak ją ustawić, sięgnij po więcej naszych inspiracji i zobacz zdjęcia salonów w galerii!

Tekst: md
zdjęcia: materiały prasowe, archiwum werandy

Zdjęcie główne: projekt wnętrza: patrycja orzepowska - decor living home, zdjęcie: aneta tryczyńska, stylizacja: katarzyna sawicka