meble na balkon

Meble na balkon – wybieramy małe stoliki, wygodne krzesła i praktyczne dodatki

Ogrody małe i duże

W przeciwieństwie do tarasu na balkonie liczy się każdy centymetr. Dlatego praktyczne meble balkonowe powinny być nieduże, zgrabne, składane i – to dodatkowy atut – wielofunkcyjne. Wtedy uda nam się zmieścić na balkonie także trochę robiących klimat dodatków. 

reklama
małe meble na balkon
Meble i dekoracje na balkon, CASTORAMA.PL

Małe meble na balkon – jaki stolik wybrać?

Bez niego ani rusz, bo samo krzesełko czy fotel nam nie wystarczą, by w pełni cieszyć się letnimi posiadówkami na balkonie. Musimy mieć „powierzchnię odkładczą” na filiżankę kawy, gazetę, lampkę wina czy okulary. Stolik okrągły jest bardziej praktyczny – zajmuje mniej miejsca, a poza tym jest bardziej ergonomiczny – kanty kwadratowego czy prostokątnego stolika na małej powierzchni balkonowej niebezpiecznie wystają i ograniczają swobodę ruchów.

 

meble na balkon
Krzesła ogrodowe KORSYKA, leroymerlin.pl

Najlepiej, by stolik był też składany. Jeśli mamy tak mały balkon, że istnieje tylko alternatywa – albo stolik albo drugie krzesło – potrzebny będzie stolik ze składanym blatem, żeby taki mebel łatwo złożyć i oprzeć o ścianę czy balustradę, kiedy nie jest używany.

Fotele i składane krzesła balkonowe

Tak samo z krzesłami – najlepiej, żeby dało się je złożyć na płask (gdy znikną z balkonu na sezon zimowy) albo przynajmniej sztaplować (wkładać jedno w drugie). Najprostsze, zajmujące najmniej miejsca (tak złożone, jak i rozłożone) są zwykle wykonane z metalowej bazy oraz plastikowego lub drewnianego siedziska. Nie jest to najwygodniejsza opcja do siedzenia, dlatego warto zadbać o zdejmowane, miękkie nakładki na siedziska.

Jeśli balkon jest bardzo wąski i nie ma miejsca na stolik z krzesłami, ani nawet na nieduży zestaw mebli ogrodowych, możemy na nim postawić pomysłową ławkę z wbudowanym składanym ministolikiem (wysuwa się go tylko w razie potrzeby). Jeśli chodzi o wybór fotela, warto postawić na wersję podwieszaną – siedzisko wisi na specjalnej stabilnej bazie. Nie mamy wtedy czterech dodatkowych nóg na małym balkonie, tylko wolną przestrzeń, a przy okazji możemy się relaksować, delikatnie bujając się na takim fotelu.

> Zobacz też: Kwiaty na balkon – jakie wybrać? <

meble na balkon jakie wybrać
Meble na balkon: skrzynia KARLBY i kwietnik RINGTROST, jysk.pl


Ładne i praktyczne dodatki na balkon

Meble i balkonowe zestawy to nie wszystko. Klimat robią dodatki: kwietniki, donice, stojaki na zioła i inne ozdoby. Warto połączyć to, co ładne z tym, co praktyczne. Takie będą na przykład pionowe pomocniki. Mogą być to wolno stojące stojaki na kwiaty albo półki mocowane do ściany balkonowej. Przydadzą się piętrowe wąskie stoliczki, lampy solarne i lampiony o wydłużonych proporcjach – łatwiej będzie je wkomponować w nieduży balkon. Bezcenne będą też wąskie skrzynki, w których możemy trzymać koce czy inne balkonowe akcesoria, a ich wieczko posłuży nam za stolik. Bo nie tylko wygląd czy wodoodporny materiał się liczy, ale także fukcjonalność danej rzeczy. 

Zobacz w galerii zdjęć więcej pomysłów i inspiracji, jak urządzić balkon

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock

> Więcej pomysłów na aranżację balkonu: Aranżacja balkonu – wygodne meble i piękne dekoracje na balkon w bloku <