dekoracje z piwonii

Dekoracje z piwonii – pomysły na romantyczne bukiety i ozdoby z kwiatów

Dekoracje

Gdy podróżnik Marco Polo pierwszy raz zobaczył piwonie w Chinach, nazwał je różami wielkimi jak kapusta. Mają same zalety – wspaniale wyglądają i w ogrodzie, i w bukiecie, pięknie pachną, a w wazonie stoją ponad tydzień. Sprawdź, jak zrobić proste i piękne dekoracje z piwonii!


Romantyczne i subtelne piwonie (zwane też peoniami) to królowe wczesnego lata. Zdobią ogród krótko – tylko przez półtora miesiąca, za to pięknie pachną i wspaniale wyglądają posadzone wzdłuż ścieżek, chodników, podjazdu lub rabaty. Gdzie je sadzić? I jak dbać o te rośliny? Tego dowiesz się z artykułu: Jak uprawiać i pielęgnować piwonie w ogrodzie?

Dekoracje z piwonii – romantyczne ozdoby z kwiatów i pąków

Peonie to bardzo wdzięczne kwiaty, które znakomicie wyglądają w bukietach – często trafiają do bukietów ślubnych, na stoły weselne, a także na eleganckie garden party. Nie potrzebują towarzystwa, by zachwycać – już jedna puchata główka (najlepiej taka rozwinięta) pięknie ozdobi nakrycie stołowe, wianek, krzesło… czy kapelusz.

Kwiatami możesz udekorować sztućce, talerze, serwetki przy nakryciach dla gości. Wsuń pojedynczą gałązkę do obrączki na serwetkę albo do kwiatowych obrączek przymocuj winietki z imionami gości.

Wykorzystuj nie tylko całe kwiaty, ale także same puchate główki. Stwórz efektowną kompozycję na środek stołu – włóż kwiaty do dekoracyjnej klatki i opleć ją światełkami. Taka ozdoba z powodzeniem zastąpi bukiet w wazonie. Będzie idealną dekoracją stołu na przykład na romantyczną kolację we dwoje.

Zobacz też: Dekoracje stołu DIY – jak wykorzystać zioła z ogródka do stworzenia eleganckich kompozycji na stół


Dekoracje na stół – piwonie ułożone na paterze i kwiaty zatopione w wodzie

Jak zrobić proste, ale efektownie dekoracje z piwonii? Uszczknij kilka łodyżek peonii i włóż do szklanych naczyń z odrobiną wody. Zgrupuj różne naczynia i postaw je na dekoracyjnej tacy. Prosta dekoracja stołu na letnie przyjęcie gotowa!

Inny pomysł? Układaj puszyste kwiaty na piętrowej paterze i postaw ją na środku stołu. Łącz ze sobą różne kolory, na przykład różne odcienie różu. Taki stół będzie wyglądał świeżo, romantycznie i elegancko.

Równie ciekawą dekoracją będą kwiaty pływające w wodzie. Wystarczy napełnić płytką szklaną misę do połowy wodą, a potem umieścić w niej peonie oraz tealighty. I stołowy stawik z nenufarami gotowy. Taka dekoracja z piwoniami świetnie sprawdzi się pośrodku stołu, bo nie będzie zasłaniać gości.
 

Szukasz pomysłów na piękne kwiatowe dekoracje? Sprawdź:


Piwonie w bukietach i dekoracjach – pomysły na dekoracje na ślub, wesele i przyjęcie w ogrodzie

Piwonie najpiękniej wyglądają w naczyniach klasycznych – w srebrach oraz porcelanie. W tej eleganckiej wersji idealnie wpasują się w klimat ślubnych dekoracji na przyjęcie weselne. Umieść kwiaty w prostych szklanych lub emaliowanych naczyniach, a ładnie ozdobią dom, a także stół na tarasie albo w ogrodzie.

Nie bój się eksperymentować. Jako wazon wykorzystaj to, co masz pod ręką – wiaderko, piętrową paterę, srebrną sosjerkę albo ozdobną bombonierę. Możesz uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Jeśli zestawiasz ze sobą kwiaty albo układasz z nich bukiety, pomieszaj rozchylone pąki z tymi, które jeszcze rozwinąć się nie zdążyły, aby podziwiać je w całej krasie.

Pojedynczy kwiat wstawiony w mały wazonik powinien główką opierać się o brzeg naczynia. Pamiętaj, żeby łodygi obrać z liści, a do wody wsypać szczyptę kwasku cytrynowego – wtedy postoją dłużej.

Dobra rada: do bukietów z piwoniami wybieraj szerokie naczynia i wazony, bo duże kwiaty ładnie je wypełnią. Wydawałoby się, że przy tak obfitych kwiatach wazon powinien być dyskretny. Niekoniecznie – ten ozdobiony delikatnym motywem też będzie pasował do romantycznej kompozycji.

Zobacz też: Jak zrobić paterę z filiżanek – pomysł na prostą i piękną dekorację stołu DIY

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia i stylizacja: Anna Simon, Kinga Błaszczyk-Wójcicka, Greenmorning.pl