10 prostych trików na dekorację domu na wielkanoc

10 prostych trików na dekorację domu na wiosnę i Wielkanoc – te ozdoby bez trudu przygotujesz sama!

Dekoracje

Uważasz, że masz dwie lewe ręce i nie potrafisz zrobić świątecznych ozdób na Wielkanoc? Mylisz się. To wcale nie jest trudne zadanie. Dekoracja wielkanocna w doniczce? Proszę bardzo! A może aranżacja z zającami na konsoli, klatka wyłożona mchem i jajami albo królik chroniony kloszem? Zobacz 10 prostych trików na dekorację domu na Wielkanoc, zainspiruj się naszymi pomysłami i puść wodze fantazji!

Do przygotowania wiosennych i wielkanocnych dekoracji domu wykorzystaj wszystko, co już się obudziło w ogródku – pierwsze listki, kwiaty cebulowe, gałązki. W gniazdku z bazi czy na klombie z rzeżuchy układaj pisanki. Zrób zajączki z serwetek, wydmuszki zamień w miniwazoniki i postaw na stole zielone stroiki świąteczne. Oto 10 prostych trików na dekorację domu na wiosnę i Wielkanoc!
 

Zdjęcie: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Katarzyna Sawicka


1. Dekoracje do domu z wiosennymi kwiatami – półki z porcelaną i szafirkami

Pomysł na bardzo efektowną dekorację wnętrza na wiosnę?  Postaw kilka doniczek z hiacyntami na półkach, gdzie prezentujesz swoją kolekcję porcelany albo nawet w domowej biblioteczce.

W tym wypadku na osłonki wykorzystano biało-kobaltowe naczynia. Wiosenną aranżację uzupełniają kwiaty hiacyntów i tulipanów wstawione do szklanych wazonów. Kule z bukszpanów nie są tu nawet konieczne. Sukcesem tej wielkanocnej dekoracji są ładnie dobrane kolory. Biało-kobaltowa tapeta i naczynia znakomicie grają z lnianym obrusem z domieszką zieleni. Do tych barw idealnie pasują fioletowe hiacynty i różowe tulipany oraz zieleń liści.

Dobry pomysł: baw się kolorami. Jeśli masz zielone ściany w salonie, dobierz do nich żonkile. Do szarego salonu będą pasowały żółte kwiaty i gałązki obsypane baziami.

Zobacz też: Tulipany – pomysły na wiosenne dekoracje i bukiety nie tylko do wazonów

Zdjęcie: aranżacja marki Fyrklövern, fyrklovern.com/pl


2. Stroiki wielkanocne na stół – zabawne jajeczka

Kto powiedział, ze święta mają być poważne. Wielkanoc to czas radości, więc i na stole ma być radośnie. Jajeczka pomaluj na złoto i domaluj im buzie. Jedno połóż w kwiatowym wianuszku. Drugie ma mieć wianek na głowie. Trzecie usadź w gniazdku. Zrobisz je z małej miseczki wyłożonej włókniną i kilkoma baziami. Jajeczko może posłużyć za mikrodoniczkę albo wazonik na kilka bratków.

Dobry pomysł: ozdób ciasteczka i muffinki słodkimi jajeczkami. Możesz też zrobić chorągiewki na przykład z imionami biesiadników

ZDJĘCIA: ANETA TRYCZYŃSKA STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA


3. Pomysł na prostą i efektowną dekorację stołu na święta – kolorowe jajka wielkanocne

Jajka, czy to farbowane czy misternie zdobione, zawsze pojawiają się na wielkanocnym stole. Możesz je po prostu położyć w różnych miejscach. My proponujemy prosty trik na wielkanocną dekorację. Zapewne masz w domu paterę. Nie musi być złota, jak na zdjęciu, z powodzeniem nadadzą się srebrna albo zrobiona z eleganckiej porcelany. Naczynie wykładasz mchem albo gałązkami bukszpanu. Na tej pierzynce układasz jajka. Do złotej patery pasuje złoty zajączek i sztućce w tym samym kolorze, ale możesz też postawić na srebro.

Dobry pomysł: dekoracją z jajek wielkanocnych ozdobisz talerz każdego z domowników. Może to być wianuszek z bukszpanu i jajo na ładnej podstawce albo przepiórcze jajeczko i kilka zielonych listków.

Jak udekorować stół na Wielkanoc? Przygotowaliśmy dla Ciebie najpiękniejsze inspiracje oraz całą galerię zdjęć z pomysłami na proste i piękne aranżacje stołów na święta!
 

Zdjęcie: aranżacja marki Home&You, home-you.com/pl

 

4. Dekoracje domu na wiosnę i Wielkanoc – złoto i biel na stole

To sprawdzony kolorystyczny zestaw – elegancki, lekki i wiosenny. Do tej dekoracji stołu na Wielkanoc lub wiosenne przyjęcie przyda się misa w kwietny wzór. Ułożysz w niej jaja (zwyczajne białe albo pomalowane na złoty kolor) i drobne kwiaty. Przydadzą się też złote zajączki. Nie muszą być pokaźnych rozmiarów. Postaw kilka mniejszych. Kompozycji dopełnią naczynia i obrus w subtelny kwiatowy wzór oraz złocone sztućce.

Dobry pomysł: przygotuj dwa wianki różnych rozmiarów, które kolorystycznie nawiązują do dekoracji stołu. W wiankach mogą się znaleźć zielone gałązki, jajeczka różnej wielkości pomalowane na biało lub złoto. Mniejszy wianek ozdobi stół, większy powieś na ścianie w jadalni.
 

Zdjęcie i stylizacja: Anna Simon, Kinga Błaszczyk-Wójcicka/greenmorning.pl


5. Wielkanocne dekoracje DIY – donica z wiosennymi kwiatami i kolorowymi jajkami

Ta dekoracja wielkanocna jest prosta do zrobienia.  Do doniczki z szerokim rantem wsyp ziemię i wsadź kępki szafirków oraz żonkili. Ważne, aby kwiaty miały jeszcze pąki. Wokół nich wysiej nasiona rzeżuchy i podlej. Na samym brzegu doniczki ułóż pomalowane kolorowymi farbkami jaja (mogą być różnej wielkości) i gałązki bazi. Po kilku dniach, kiedy rzeżucha wzejdzie, wielkanocna aranżacje będzie w pełni gotowa.

Dobry pomysł: zamiast jajek i bazi możesz ustawić w doniczce małe zajączki albo kurczaki. Wokół niej udekoruj przestrzeń gałązkami bukszpanu, ciasteczkami, połóż kolorową serwetkę z motywami wielkanocnymi.  Jeśli uważasz, że sama donica jest wystarczająco ładna, postaw ją bez żadnych dodatków na stole, ławie czy kominkowej półce.

Sprawdź, jak samodzielnie przygotować ozdoby wielkanocne z materiału, papieru i gałązek, by twój dom nabrał świątecznego charakteru!

Zdjęcie: aranżacja marki Loberon, loberon.pl


6. Wielkanocna kompozycja na konsoli – ozdoby w stonowanych kolorach

Ta rama okienna i oryginalne świeczniki, a także przezroczysta butelka to stałe elementy wystroju wnętrza, które przydają się do stworzenia sezonowych kompozycji. Jesienią pojawią się tu złote liście i wieniec z jarzębiny, na Boże Narodzenie gałązki świerku zdobione bombkami. Na Wielkanoc konsolę udekorujesz różnej wielkości zajączkami. Do tego upleć wieniec z bazi, a do wazonu włóż suchą gałązkę udekorowaną jajeczkami z piórkami.  Zwróć uwagę na kolory. W tym wypadku jest to biel, ciepły beż i delikatna szarość.

Dobry pomysł: wykorzystywanie stałych elementów wystroju wnętrza. Sezonowe dodatki schowaj do pudełek z opisami – wiosna, lato, jesień, zima, święta… Od czasu do czasu wyciągasz pudło z ozdobami i w pięć minut zmieniasz dekorację pokoju. W ten sposób zawsze jesteś na czasie!

Zdjęcie: aranżacja marki Loberon, loberon.pl


7. Dekoracje wielkanocne DIY – świece z zajączkami

Tę dekorację zrobisz w 5 minut. Do jej wykonania potrzebujesz trzech świeć w tym samym kolorze, ale różnej wielkości. Mocujesz na nich za pomocą wstążki albo ozdobnego sznureczka popiersia zajączków. Możesz je zastąpić małymi jajeczkami albo gałązkami bukszpanowymi. Świece stawiasz na ozdobnej tacy czy pięknym talerzu. Układasz na nim kawałki mchu, gałązki, jajeczka.

Dobry pomysł: kompozycję ozdobić możesz pękniętymi jajeczkami, jakby przed momentem wykluły się z nich pisklaki. Jajeczka albo gałązki bazi połóż obok tacy.

Zobacz też: Stroiki wielkanocne – 10 pomysłów, jak samodzielnie przygotować dekoracje z jajkiem

ZDJĘCIE I STYLIZACJA: KINGA BŁASZCZYK-WÓJCICKA/GREENMORNING.PL


8. Dekoracje wielkanocne w szkle – ozdoby schowane pod kloszem

Przeróżne przedmioty chronione szklanymi kloszami zawsze robią wrażenie. Na Wielkanoc możesz tak „zabezpieczyć” zajączki, pisanki, wiosenne kwiaty, ale nie tylko. Ciekawym elementem dekoracyjnym są muszle ślimaków. Do kompozycji możesz dodać jedną, dwie albo zrobić z nich główny temat. Używaj muszli różnej wielkości. Dobrze komponują się z lekkimi piórkami.

Dobry pomysł: klosze można postawić na blacie stołu, na talerzu czy tacy. Jako podstawy możesz użyć starych metalowych form do wypieku bab. Wsyp do nich ziemię, posiej rzeżuchę, a kiedy listki wypuszczą, wśród zieleni ustaw zajączka. Połóż też jajeczko, piórko, przykryj kloszem i gotowe.

Zdjęcie: aranżacja marki Loberon, loberon.pl


9. Dekoracje wielkanocne zrób to sam – ozdobna klatka z wiosennymi kwiatami

Ozdobna klatka jest idealna na zrobienie świątecznej dekoracji. Wyłóż ją mchem i wstaw do środka doniczki z bratkami. Jeszcze kilka jajek i gotowe. W klatce mogą się znaleźć wazoniki z baziami, ozdobna doniczka z przebiśniegiem, wianuszek upleciony z bukszpanu. Możesz do niej wstawić kilka przedmiotów albo jeden centralny na środku.

Dobry pomysł: obok klatki połóż kłębek jutowego sznurka, ozdobne nożyczki. Ma to wyglądać tak, jakby praca nie była jeszcze skończona. Tymczasem wszystko jest już na swoim miejscu, a te elementy to też dekoracja.

ZDJĘCIE: ARANŻACJA MARKI LOBERON, LOBERON.PL


10. Wielkanocna dekoracja holu – świąteczny nastrój już od progu

Niewiele trzeba, aby nastrój wielkanocny udzielił nam się już od wejścia do domu. Na wieszakach, gdzie zazwyczaj wiszą kurtki teraz mają być wielkanocne wianki. Jeśli w holu masz półkę, udekoruj ją doniczkami z hiacyntami albo przebiśniegami. Postaw ładny wazonik z baziami. Idealnym miejscem na powieszenie kilku kolorowych jajeczek są okienka w drzwiach.

Dobry pomysł: tutaj całości dekoracji dopełnia duża zabawna owieczka. Może ją zastąpić ceramiczny królik, drewniana kura albo pleciony z wikliny kurczak. Ważne, aby był duży i widoczny już od wejścia.

Tekst: Beata Woźniak
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe

Zdjęcie główne: Porcelana od PIP Studio, pipstudio.com, niżej: Wiszące dekoracje wielkanocne od Villeroy&Boch, villeroy-boch.pl